آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » الزام به تنظیم سند رسمی ملک
در این سالهای اخیر آماری که نسبت به طلاق توافقی شنیده بودیم تکان دهنده بود ، یکی دیگر از این آمارها در ارتباط با پرونده ها ی مالی تعلق دارد به پرونده با عنوان الزام به تنظیم سند رسمی ملک که حتی افزایش یافته است به عبارتی دیگر شاهد رشد چند درصدی پرونده های مرتبط با این عنوان بوده ایم. در قانون دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده یا کسی که ملک به او منتقل گردیده

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

در این سالهای اخیر آماری که نسبت به طلاق توافقی شنیده بودیم تکان دهنده بود ، یکی دیگر از این آمارها در ارتباط با پرونده ها ی مالی تعلق دارد به پرونده با عنوان الزام به تنظیم سند رسمی ملک که حتی افزایش یافته است به عبارتی دیگر شاهد رشد چند درصدی پرونده های مرتبط با این عنوان بوده ایم.

در قانون دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده یا کسی که ملک به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده، یا به موجب ارث مالک گردیده مالک خواهد شناخت.

یکی از مرسوم ترین دعاوی موجود در جامعه امروزی دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی است زیرا امروزه با  بالا رفتن روند سریع قیمت ها معمولا فروشنده ها از انجام تعهدات خود برای تنظیم سند رسمی خودداری میکنند.

مرجع صالح جهت طرح دعوا و رسیدگی ، در صورتی که مال موضوع دعوا ، غیر منقول باشد ، مرجع صالح محل وقوع ملک خواهد بود و در خصوص اموال منقول نیز بایستی به عمومات قانون آیین دادرسی مدنی مراجعه نمود.

شما قبل از دعوا نیازمند مقدماتی هستید که در این باره مشاوره حقوقی الزام به تنظیم سند رسمی نکته ای را گوشزد خواهد کرد که حائز اهمیت است ، خریدار قبل از اقامه دعوی باید اطمینان حاصل کند که ملک مورد معامله، در رهن یا بازداشت نباشد؛ زیرا دادگاه به انتقال ملکی که در رهن دیگری یا بازداشت است، رای نخواهد داد. در این حالت باید فک رهن مورد معامله را نیز از دادگاه بخواهد همچنین موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد که در هنگام تنظیم قولنامه ، ملک موضوع قرارداد فاقد سند تفکیکی شده باشد ( در قرارداد های پیش فروش آپارتمان عمومأ این وضعیت وجود دارد ) ، بایستی در نظر داشته باشیم که تنظیم سند رسمی ملک مستلزم اخذ گواهی پایان کار و صورت مجلس تفکیکی می باشد.

چنانچه در هنگام تقدیم دادخواست ، از عدم انجام این مقدمات آگاهی داشته باشیم ، بایستی هر یک از موارد مذکور را به عنوان خواسته ای مستقل در دادخواست طرح نماییم.در صورت عدم آگاهی نسبت به موارد نیز، پس از تقدیم دادخواست و دسترسی به سوابق ثبتی ( استعلام ثبتی ) ، در صورت لزوم اقدام لازم تا قبل از جلسه اول رسیدگی انجام می گردد که زمان زیادی ممکن است با خود به همراه داشته باشد ، در این زمان است که وجود حضور وکیل حس میشود ، موسسه حقوقی ما با داشتن مشاوره حقوقی رایگان و معرفی وکیل مورد نظر میتواند در این راستا بسیار به شما کمک کند ، همانطور که میبینید این موضوعات حقوقی دارای پیچیدگی هایی است که باید با کارشناس و فردی مطلع جلو رفت در غیر این صورت دچار مشکلاتی دیگر همچون اتلاف وقت و خسارات مالی زیادی خواهید شد.

در ارتباط با دیگر مسائل شما میتوانید جواب سوالات متداول خود را یا از طریق مطالعه مقالات قبل ما در این رابطه پیدا کنید یا با بهترین راهکار موجود همچون مشاوره حقوقی استفاده کنید.

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =