آخرین خبرها
چک و سفته از جمله راه‌کارهایی هستند که در معاملات مختلف به منظور عدم جا به جایی پول نقد و البته به دلیل بالا بودن ایمنی آن استفاده می‌شود. سند ممکن است مبلغ تعهد شده در سفته، با رسیدن موعد مقرر پرداخت نشود. در این صورت اگر دارنده سفته هستید، بايد تا 10روز بعد از تاريخ سررسيد، سفته را واخواست کنید.

انواع سفته

چک و سفته از جمله راه‌کارهایی هستند که در معاملات مختلف به منظور عدم جا به جایی پول نقد و البته به دلیل بالا بودن ایمنی آن استفاده می‌شود.

سند ممکن است مبلغ تعهد شده در سفته، با رسیدن موعد مقرر پرداخت نشود. در این صورت اگر دارنده سفته هستید، بايد تا ۱۰روز بعد از تاريخ سررسيد، سفته را واخواست کنید.

برای این کار باید واخواست‌نامه‌ای تنظیم و به دادگاه رسیدگی‌کننده به امور حقوقی تقدیم کنید. واخواست‌نامه چاپی را می‌توان از دادگاه و یا حتی از بانک‌ها تهیه کرد. در تنظیم واخواست‌نامه باید یک رونوشت کامل از موارد امضا شده در سفته، بنویسید و با استفاده از کاربن آن را در ۳نسخه مشابه تنظيم ‌کنید. بعد از تهیه و چسباندن تمبر به واخواست خود، دادگاه دستور می‌دهد که این برگه توسط مامور اجرا به صادرکننده سفته ابلاغ شود. یادتان باشد که در مورد وصول مبلغ سفته، هيچ نوشته‌‌اى از نظر اعتبار و قدرت اجرایی، جايگزين واخواست‌نامه نمی‌‌شود.پرداخت وجه دین در سر رسید پرداخت دین. (در قرض های بین افراد ) مشاوره حقوقی سفته موسسه حقوقی ما میتواند در این باره به شما کمک کند.

سفته یک سند است که فردی آن را امضا می‌کند و طی آن پرداخت مبلغی پول را در مقابل دیگری، در زمانی معین، به عهده می‌گیرد.

از این جنبه سفته همان وظیفه‌‌ عرفی چک را به عهده دارد اما به مرور زمان در معاملات چک جای هر سند دیگری را گرفت؛ چراکه برای تعهد پرداخت پول در آینده نیاز به وجود ضمانتی برای اجرای تعهد است و چک به دلیل اینکه جنبه کیفری دارد این ضمانت را خود به خود و طبق قانون همراه دارد.

جنبه کیفری یعنی صدور چک بلامحل به خودی خود جرم است، بدون اینکه جنبه مسئولیت مدنی و بدهکاری به غیر را در نظر بگیریم که در این رابطه در مشاوره حقوقی چک توضیح داده ایم.

تفاوت دیگری که چک با سفته دارد این است که برای داشتن چک نیاز به مقدماتی است؛ شما باید در بانک حساب جاری داشته باشید تا بتوانید به نام خود چک صادر کنید. برای باز کردن حساب جاری هم نیاز است به بانک ثابت کنید که منبع مالی مستمر دارید و می‌توانید پول‌های تعهد شده را از آن منبع تامین کنید. در صورتی که سفته را می‌توانید خیلی راحت و با پرداخت مبلغ معینی بخرید.

انواع سفته به موضوع و مکان و زمان بستگی آن دارد و در مواردی همچون موارد زیر ذکر شده ممکن است استفاده شود:

بانک ها دراعطاء وام به مشتریان خود ،از آنان در قبال پرداخت وام سفته مطالبه می کنند.

در قرار دادهایی که بین شرکت ها و موٴ سسات اداری با پیمانکاران منعقد می شود، از سفته می توان به عنوان تضمیین انجام تعهد پیمانکار استفاده کرد.

طرفین سفته که در قانون اسم خاصی برای طرفین سفته ذکر نشده و می توان آن ها را صادرکننده سفته و دارنده آن نامید.

مشاوره حقوقی ما با در اختیار گذاشتن تمام این موارد به صورت رایگان برای شما ، بهترین و راحت ترین مسیر را نشانتان میدهد.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =