آخرین خبرها
چک به طور اصلی و عرفی از قدیم به 4 نوع تقسیم شده که این 4 نوع ، انوع مختلفی را دارند که در ادامه مشاوره حقوقی چک آنها را معرفی میکنیم . این 4 مورد شامل چك عادی ، چك تضمین شده ، چك مسافرتی ، چک تأیید شده میباشد که البته با بیشتر شدن معاملات بانکی و قوانین خاص بانکی وصول مطالبات یا صدور دسته چک و ... این دسته ها زیادتر شدند که برخی از آنان را برای شما توضیح میدهیم.

انواع چک

چک به طور اصلی و عرفی از قدیم به ۴ نوع تقسیم شده که این ۴ نوع ، انوع مختلفی را دارند که در ادامه مشاوره حقوقی چک آنها را معرفی میکنیم .

این ۴ مورد شامل چک عادی ، چک تضمین شده ، چک مسافرتی ، چک تأیید شده میباشد که البته با بیشتر شدن معاملات بانکی و قوانین خاص بانکی وصول مطالبات یا صدور دسته چک و … این دسته ها زیادتر شدند که برخی از آنان را برای شما توضیح میدهیم.

_ چک عادی : چكهایی است كه صاحب حساب صادر می كند و به طلبكار خود یا سایر افراد می دهد . دارنده چک یعنی كسی كه چک به نام او صادر شده است با مراجعه به بانک می تواند وجه آنرا وصول كند . این چكها چندان قابل اعتماد و اطمینان نیست و اعتبار آن صرفا اعتبار صاحب حساب است . بنابراین باید سعی كرد فقط از كسانی چک قبول كرد كه قابل اطمینان باشند . چون در صورت خالی بودن حساب و متواری بودن صاحب حساب، دارنده چک با مشكلات فراوانی روبرو خواهد شد و چه بسا دچار خسارتهای غیرقابل جبرانی شود

_ چک تضمین شده : چكی است كه توسط بانک ، به عهده همان بانک صادر می شود و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود ، برخلاف چكهای عادی كه توسط صاحب حساب صادر می شود . بنابراین هر فردی می تواند از بانک تقاضای چک تضمین شده بنماید . این چكها كاملا مطمئن و قابل اطمینان هستند و با مراجعه به هر یک از شعب بانک صادر كننده در سراسر كشور قابل وصول هستند طبق قانون ، چكهای تضمین شده قابل توقیف و مسدود شدن نمی باشند و فوت و ورشكستگی صادر كننده تضمین شده و خللی به حقوق دارنده این نوع چک وارد نخواهد ساخت

_ چک مسافرتی : چكی است كه توسط بانک صادر می شود و وجه آن در هر یک از شعبه های آن بانک یا توسط كارگزاران بانک پرداخت می گردد . مبلغ چک مسافرتی روی آن قید می شود . این نوع چكها برای جلوگیری از حمل و نقل پول بسیار مفید است و قابل اطمینان هم می باشد

_ چک تأیید شده : چکی است که از طرف صاحب حساب جاری در بانک بعهده بانک صادر می‌گردد و بانک تأیید می‌کند که در حساب جاری صادر کننده به میزان مندرج در چک محل (به صورتوجه نقد یا اعتبار قابل استفاده یا رکس) وجود دارد. بانک پس از تأیید مطلب مذکور، وجه را در حساب صادر کننده مسدود می‌کند و سپس آنرا فقط به آورنده چک تأیید شده می‌پردازد این چک اعتبار بیشتری نسبت به عادی دارد. این نوع چک در فرانسه و آمریکا رواج دارد. در این کشورها چک بصورت کارت چک یا کارت تضمین چک وجود دارد.

_ چک سفید امضاء : چک سفید امضاء ، چکی است که در آن فقط امضای صاحب حساب وجود دارد و جای گیرنده و مبلغ و تاریخ آن خالی است . این نوع چکها معمولا برای تضمین به کار می رود و بسیار خطرناک است . بنابراین توصیه می شود افراد در هیچ صورت چک سفید امضاء به کسی حتی نزدیک ترین اقوام خود ندهد

_ موسسات مالی و اعتباری و موسسات قرض الحسنه : این موسسات بانک محسوب نمی شوند هر چند که به عملیات بانکی مشغول هستند . دفترچه ها و دسته چکهایی که این موسسات به مردم می دهند از امتیازها و مزایای چک بانکی محروم می باشد ، بابت دریافتن محرومیت ها کافیست از مشاوره حقوقی مشاوره لازم را بگیرید.

_ چک بی محل :چکی است که صادرکننده آن پول یا اعتبار نزد محال علیه ( آنکه بر او حواله شده است ) چک نداشته باشد. اگر پس از تاریخ صدور چک وجه آن را بردارد یا کمتر از مبلغ چک محل داشته باشد باز هم آن چک بی محل به شمار می رود .

و دیگر اقسام آن که در این مقاله نمیگنجد ، اما بهترین راه دریافت اطلاعات بیشتر و ادامه قسم ها و انواع چک ، مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما در خدمت شما خواهد بود.

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =