تخلفات پزشکی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

از میان مشاغل گوناگون، امر پزشکی بسیار اهمیت دارد زیرا با جان افراد درگیر است. بنابراین برای این‌که جان افراد در امان باشد، یک‌سری سازوکارهای قانونی برای پزشکان درنظر گرفته شده است.

بحث مسئولیت پزشکان در عملیات درمانی از جمله مباحث رایج در موازین حقوقی است، قرار نیست مشکلی برای شما ایجاد شود اما دانستن بهتر از ندانستن است پس پیشنهاد میکنیم با یک مشاوره حقوقی در این باره مشاوره گرفته تا در صورت بروز مشکل بدانید که چطور می‌توانید حق خود را بگیرید.

پزشکان به موجب مقررات صنفی مکلف به رعایت مواردی هستند که عدم انجام آن‌ها موجب مسئولیت انتظامی شده و انجام این اعمال به هیچ وجه منجر به تعقیب جزایی نخواهد شد. همچنین پزشکان از چهار نوع مسئولیت برخوردارند که ابتدا مسئولیت اخلاقی است که گستره وسیع‌ تری دارد. دوم مسئولیت مدنی است که شامل مسئولیت قراردادی و مسئولیت قهری می‌شود که میتوانید یا به مقالات قبلی قصور پزشکی مراجعه کرده یا بهتر از آن با مشاوره حقوقی جرایم پزشکی موسسه حقوقی ما در این مورد اطلاعات جامع بگیرید.

شاید برای شما این سئوال پیش بیاید که کدامیک از مسئولیت‌هایی که عنوان شد می‌تواند برای پزشک دردسرآفرین باشد و بیمار می‌توان به خاطر آن از پزشک شکایت کند. این سوال را باید در دو بخش پاسخ داد:
نخست، تخلف‌های انتظامی پزشکان که مهم‌ترین موارد آن عبارتند از: به کار نبردن حداکثر تلاش ممکن برای معالجه و درمان، سهل‌انگاری درانجام وظیفه، رعایت نکردن موازین علمی، شرعی و قانونی ، افشا کردن اسرار و نوع بیماری ، انجام اعمال خلاف شئون پزشکی ، جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه‌کننده و مواردی مانند این.
دوم، جرایم ناشی از اعمال پزشکی که در این نوع جرایم علاوه بر اینکه مرتکب باید پزشک باشد کاری هم که انجام داده است باید مربوط به امر پزشکی و درمانی باشد. ارتکاب قتل عمد ، صدمات بدنی و قتل ترحم‌آمیز و سقط جنین از مهمترین عناوین مجرمانه ناشی از اعمال پزشکی محسوب می‌شوند .

البته علاوه بر این مباحث گفته شده بد نیست این را نیز بدانید که بعضی از شهروندان فکر می‌کنند هر گاه مشکلی برای بیمارشان پیش آمد حتما پزشک مقصر بوده است که این اصلا تفکر مناسبی نیست زیرا در اکثریت قریب به اتفاق موارد پزشکان تمام تلاش خود را انجام می‌دهند و واقعا چاره‌ای برای نجات بیمار وجود نداشته است. پس به این نکته توجه داشته باشید که نزدیک به ۶۰ درصد شکایات مطروحه علیه جامعه پزشکی منجر به تبرئه ایشان می‌شود و درواقع حدود دو سوم این شکایات بی‌اساس است ولی در صورتی که واقعأ مشکلی از سمت پزشک باشد میتوان با استناد به مدارک و حتمأ به همراه یک وکیل کیفری این موضوع را دنبال کرد.

تخلفات پزشکی یک پرونده راحت نیست و باید بر طبق یک اساسی پیش رفت ، پس قبل از هر اقدامی راه حل ها را در نظر بگیرید و با حقوق دان آنها را بسنجید ، مشاوره حقوقی دعاوی کیفری نیز میتواند در این میان با همراهی شما ، شما را از حق و حقوق قانونیتان باخبر کند .

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.