تشخیص جعل امضا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در قسمت مشاوره حقوقی جعل از مضرات خعل و فراگیری آن مسائلی عنوان کردیم .

تغییر حقیقت نوشته یا سند یا چیزهایی مانند آن از طریق تغییر در ظاهر و شکل خارجی مانند خراشیدن، تراشیدن، الحاق یا حذف کلمات از سند و نظایر آن که عمومأ همراه با آثار مشهود عملیات است و یا تغییر در مفاد و مضمون یک سند و نوشته که با آثار ظاهری و خارجی همراه نیست بلکه جاعل همزمان با تنظیم سند با موضوع یا مطالبی که سند برای آن تهیه می‌شود مفاد و مضمون آن را تغییر می‌دهد.

روش اول را جعل مادی و روش دوم را جعل معنوی گویند . 

همچنین در تعریف جرم جعل میتوان گفت که عبارت است از ساختن یا تغییر آگاهانه نوشته یا سند ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی خراشیدن قلم بردن محو یا اثبات یا سیاه کردن یا دست بردن در تاریخ سند یا نوشته ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن به قصد جا زدن آنها به عنوان اصل برای استفاده خود یا دیگری و به ضرر غیر.

برای آشنایی بهتر با جرم جعل میتوانید از مشاوره حقوقی کمک بگیرید.

حال برای درک برخی از مسائل بالا ، به یک سری از توضیحات اکتفا میکنیم ، 

ساختن نوشته یا سند 

، سند عبارت است از نوشته ای که در مقام اقامه دعوی یا دفاع از آن قابلیت استناد دارد ( البته باید توجه داشت برای اینکه نوشته ای سند محسوب شود نیازی نیست تا از آن نوشته در دادگاه استفاده گردد بلکه باید آن نوشته قابلیت استناد داشته باشد برای مثال شخصی به دیگری مبلغی وجه میدهد و در مقابل از او رسید دریافت میکند این نوشته اگر به امضای طرف باشد قابلیت استناد دارد و محسوب میشود هر چند بین این دو نفر اختلافی حاصل نشود و به مراجعه به دادگاه نیز نیازی نباشد و این رسید صرفا برای یاد آوری اخذ شده باشد ،

مشاوره حقوقی دعاوی کیفری به مراتب بهتر میتوانند کمک و شفاف سازی کنند.

روش فیزیکی : از نور ماوراء بنفش برای مشاهده تغییر یا حذف اسناد نوشته شده با خودنویس و تشخیص لومیناس (نخ پول) چک و پول استفاده می‌شود از اشعه مادون قرمز نیز برای تشخیص زمان امضای جعل شده و یا برای موارد تشخیصی در اسناد نیمه سوخته(نوشته‌ای که به رنگ خاکستری درآمده باشد) استفاده می‌شود.

روش شیمیایی : برای تشخیص ناهمسان دو نونه خطی یک سند، از آزمایش توفل آنالیز استفاده می‌کنند.همچنین برای ظهور آثار یا خطوطی که در شناسنامه‌ها یا اسناد رسمی با جوهر نوشته می‌شود از آزمایش سولفوسیانورپتاسیم استفاده می‌گردد.

گرافولوژی : گرافولوزی، روانشناسی خط وامضاء می‌باشد که از طریق آن می‌توان تشخیص داد که فرد امضاء کننده در شرایط عادی سند را امضاء کرده یا تحت فشار روحی بوده‌است.

برای تشخیص جعل امضا یا هر سند جعلی دیگری ، همانطور که به آن اشاره کردیم ، نیازمند مواردیست کاملأ کارشناسانه ، این کارها کار کارشناس است و از پس یک فرد معمولی برنمی آید ، همانطور که برای سریعتر پیشبرد مسادل قضایی نیازمند یک کارشناس آشنا به حقوق و حقوقدان است ، وکیل کیفری در این مسیر میتواند شما را کمک کند.

جعل در ایران 

در قوانین ایران هر تغییری در اسناد جرم نیست بلکه تغییر با حیله و نیرنگ و باعث ضرر به دیگری جعل اسناد محسوب می‌شود. مجازات‌ها شامل مجازات‌های نقدی و زندان می‌شود و در مواردی از جمله جعل دستخط مقامات ایرانی ، جعل چک ویا اسناد ادارات حکومتی ویا مدارک تحصیلی، اعمال می‌شود. مجارات جعل مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه‌ها داخل یا خارج از ایران یا استفاده از این اسناد مجعول به استناد ماده ۵۲۷ قانون مجازات اسلامی حبس از یک ماه تا ۳ سال می‌باشد 

مقامات قضایی ایران آمار جعل اسناد را روبه رشد می‌دانند یک از مقامات قضایی ایران اعلام کرده‌است تنها در یک دادسرا حدود ۸ هزار پرونده جعل سند وجود دارد 

همچنین مقامات قضایی ایران اعلام کردند که دستگاه قضایی ایران با کمبود کارشناس جعل الکترونیکی مواجه می‌باشد و اعلام کرده‌اند که این موضوع مشکلات زیادی برای دستگاه قضایی ایجاد کرده‌است در ایران بررسی پرونده‌های جعل الکتریکی به کارشناسان نرم‌افزار ارجاع می‌شود.

موسسه حقوقی ما با داشتن مشاوره حقوقی رایگان این امکان را برای شما فراهم کرده تا به راحتی از قوانین اطلاع پیدا کنید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.