آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » تغییر سن در شناسنامه کمتر از ۵ سال
بر طبق گفته های مشاوره حقوقی تغییر سن ، کسب کردیم که افرادی که رقم تاریخ تولدشان در شناسنامه بیش از پنج سال از سن واقعی آنها باشد می‌توانند با مدارک کافی برای تغییر در تاریخ تولد اقدام کنند.

تغییر سن در شناسنامه کمتر از ۵ سال

بر طبق گفته های مشاوره حقوقی تغییر سن ، کسب کردیم که افرادی که رقم تاریخ تولدشان در شناسنامه بیش از پنج سال از سن واقعی آنها باشد می‌توانند با مدارک کافی برای تغییر در تاریخ تولد اقدام کنند.

اما در این میان نیز باید با قوانینی دست و پنجه نرم کنیم که سختی راه را نیز بیشتر میکند.

همانطور که مشاوره حقوقی ثبت احوال اضافه کرد ، افزایش و یا کاهش سن در شناسنامه تابع قانون مشخصی است که باید توسط مراجع قضائی تأیید و میزان تغییر آن اعلام شود و همچنین اینکه اختلاف میان سن واقعی و سن مندرج در شناسنامه باید بیش از ۵ سال باشد.

پس از اینکه مراجع قضائی ادله را از فرد متقاضی پذیرفتند، نامه‌ای به سازمان ثبت احوال صادر می‌‌شود و ما بر اساس حکم قاضی ، تغییرات مورد نظر را در شناسنامه فرد متقاضی اعمال خواهد شد.

( سازمان ثبت‌ احوال بدون نظر مراجع قضائی اجازه اعمال هیچ گونه‌ تغییر در اطلاعات شناسنامه افراد ندارد،)

در مورد تغییر سن در شناسنامه کمتر از ۵ سال ، در صورتی که ادعای اختلاف سن واقعی و سن مندرج در شناسنامه کمتر از ۵ سال باشد باید به دادگستری رجوع و با رعایت مقررات و تشریفات مربوطه و توسط وکیل تغییر سن شناسنامه  ، تقدیم دادخواست طرح دعوا کند.

افراد ۱۸ سال به بالا که متقاضی اعمال تغییر در تاریخ تولدشان هستند می‌توانند با ادله کافی به مراجعه قضایی مراجعه کنند اما اشخاص کمتر از ۱۸ سال باید دارای حکم رشد باشند و یا پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود می‌توانند برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود اقدام کنند.

طبق روند قانونی نیازمند تهیه مدارکی هستید که ارائه دهید ، البته پیشنهاد میشود قبل از اقدام از مشاوره حقوقی بهره مند شوید ، این مدارک اعم از :

استشهاديه محلی – شهادت گواهان – شناسنامه شماره …. جلب نظر پزشک قانونی و … میباشد.

در حال حاضر با وجود اینکه مردان به دلیل برخی از مزایایی خواستار افزایش سن و زنان خواستار کاهش سن و سال هستند ، این روند دارای پیچ های زیادیست و از آنجا که وقت و هزینه را از ثبت احوال میگیرد ، به راحتی با آن موافقت نخواهند کرد و اگر موافقت نشود غیر قابل اعتراض خواهد بود ، بنابراین پیشنهاد در این موارد سخت ، اخذ وکیل متخصص میباشد .

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =