آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی کیفری » تهدید در قانون مجازات اسلامی
یکی از جرائمی که بزهکاران برای رسیدن به مقاصد خودشان به آن متوسل می‌شوند، جرم تهدید است که در تمام قوانین کیفری دنیا از جمله قانون مجازات اسلامی ایران، آن را جرم دانسته است. تهدید در لغت ترساندن و بیم دادن و در اصطلاح کیفری هم همان معنای لغوی، عرفی مراد است یعنی عبارت است از واداشتن دیگری به ارتکاب جرم ، یا گرفتن مال ، چندان که ترس از عاقبت فعل یا ترک فعل گفته شده ، فاعل را مطیع ساخته باشد.

تهدید در قانون مجازات اسلامی

یکی از جرائمی که بزهکاران برای رسیدن به مقاصد خودشان به آن متوسل می‌شوند، جرم تهدید است که در تمام قوانین کیفری دنیا از جمله قانون مجازات اسلامی ایران، آن را جرم دانسته است.
تهدید در لغت ترساندن و بیم دادن و در اصطلاح کیفری هم همان معنای لغوی، عرفی مراد است یعنی عبارت است از واداشتن دیگری به ارتکاب جرم ، یا گرفتن مال ، چندان که ترس از عاقبت فعل یا ترک فعل گفته شده ، فاعل را مطیع ساخته باشد.
بنابراین باید تاکید کرد که نوع تهدید مطرح نیست بلکه باید ترس و اضطراب ناشی از تهدید در مباشرت جرم ، او را مصمم به ارتکاب جرم کند؛ تهدید به صدمات بدنی از ناحیه شخصی معلول به فردی نیرومند به منظور وادار ساختن فرد مزبور به ارتکاب سرقت نمی‌تواند از مصادیق تهدید باشد؛ زیرا معمولاً چنین تهدیدی قادر به ایجاد ترس در فرد نیرومند نیست تا او را مجاب به ارتکاب سرقت کند.
اگر با مشاوره حقوقی در این ارتباط مشاوره بگیرید ، در رابطه با عنصر قانونی جرم تهدید و اخاذی، در قانون مجازات اسلامی است که به موجب آن «هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» خواهد گفت.
محکومیت این جرائم را نسبت به جرم انجام شده را مشاوره حقوقی تهدید بهتر میتواند برایتان شفاف کند.
حال تهدیدات میتواند شامل :
افشای سر
اسرار شامل اموری است که برای افراد از درجه‌ای از اهمیت برخوردار است که در مقام پنهان کردن آن بر می‌آیند و پنهان ماندنش حائز اهمیت است و حتی افراد حاضرند بهای زیادی برای فاش نشدن آن بپردازند.
در مورد اینکه چه اموری برای چه کسانی سر و راز محسوب می‌شود، ملاک عرف شخصی فرد است اما به طور کلی باید گفت اموری که از افشای آن ضرری اعم از مادی و معنوی متوجه شخص نمی‌شود، نمی‌تواند در محدوده این امر قرار گیرد و تهدید به افشای آن جرم محسوب شود.
ضرر مالی
تهدید به ضرر زدن مالی نیز چه نسبت به خود شخص باشد و چه بستگان وی، تحت  قانون مجازات اسلامی قرار می‌گیرد. در این صورت نیز تهدیدکننده قابل مجازات با این ماده است؛ حال فرقی نمی‌کند وجه یا مال یا چیزی مطالبه کرده باشد یا خیر.
در مورد مجازات مرتکب تهدید، پس از اثبات جرم و جمع شدن ،  قانون به قاضی حق انتخاب حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را داده است که دادگاه با توجه به اوضاع و احوال قضیه و شخصیت طرفین مبادرت به صدور رای در خصوص متهم می‌کند.
جرم موضوع تهدید ،  نیز از جرائم حق‌الناس است که جز با شکایت شاکی خصوصی آغاز نمی‌شود و در صورت رضایت و اعلام گذشت شاکی، دادگاه می‌تواند در مجازات مرتکب تخفیف داده و با رعایت موازین شرعی از تعقیب مجرم صرف نظر کند.
تهدید در قانون مجازات اسلامی  مسأله ای بسیار جدی است که بهترین راه برای آن اخذ وکیل است ،دعاوی کیفری همیشه دچار پستی بلندی هایی میشود که نیازمند یک حقوقدان است.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری مجازات سرقت تعزیری به انواع آن ارتباط دارد ، همانطور که میدانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 9 =