جرم آدم ربایی در حقوق ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آدم‏ ربایی ، همانند جرایم توقیف و حبس غیر قانونی و گروگان‏گیری ، جرم علیه ازادی شخصی که یکی از حقوق فطری ناشی از حیثیت‏ ذاتی انسان و مورد حمایت قوانین داخلی غالب کشورها مختلف بین المللی و اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق اسلام ،می‏باشد.

ما در رابطه با عنصر اصلی جرم در مشاوره حقوقی آدم ربایی توضیحاتی را عنوان کردیم و همچنین در آنجا معنی آدم ربایی را نیز باز کردیم.

آنچنان که تنها در ماده ای از قانون تعریف آدم ربایی می گوید: هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظوری دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر، شخصا یا از سوی دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از ۵ تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد.

البته جرم آدم ربایی در حقوق ایران بدین شکل است که ما آدم ربایی مشدده داریم که به توضیح آن نیز میپردازیم :

اگر سن شخص ربوده شده کمتر از ۱۵ سال باشد یا این‌که اگر وسیله نقلیه در ارتباط با جرم به کار گرفته شده باشد ، و یا حتی اگر شخص در زمان ربایش یا بعد آن دچار یک حادثه‌ای از نظر حیثیت و شئونات یا دچار حوادث روحی و جسمانی شود ، آدم ربایی مشدده خواهد بود در هر سه مورد.

(درتعریف نوع مجازات هایی که در بالا عنوان کردیم هم باید تاکید کرد که طبق ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی‌در صورتی که سن ربوده شده کمتر از ۱۵ سال باشد یا ربودن به وسیله نقلیه انجام گیرد یا به ربوده شده آسیب جسمی‌یا حیثیتی وارد شود مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد، مجازات آدم‌ربایی پنج سال تا پانزده سال حبس در نظر گرفته شده است و مجازات نوزادربایی طبق ماده ۶۳۱ قانون مجازات اسلامی‌۶ ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده است و در صورتی که معلوم شود طفل ربوده شده مرده بوده مرتکب به یکصد هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.)

در این موارد و شفاف سازی قوانینی که حقوقدانان به درستی از آن مطلع هستند باید از مشاوره حقوقی یا مشاوره حقوقی دعاوی کیفری کمک بگیرید.

در رابطه با تحقق جرم باید عنوان کنیم که رضایت نداشتن شخص ربوده شده یکی از شرایط تحقق این جرم است. این شرط را میتوان مهمترین عنصر تحقق جرم آدم ربایی دانست ، زیرا شرط یاد شده به این معناست که عمل ربایش باید بدون رضایت شخص ربوده شده صورت گيرد و با وجود رضایت شخص ربوده شده٬ تحقق این جرم منتفی است ، پس تحقیقات و مشخص شدن این جرم بسیار مهم است .

اگر فردی دچار موردهایی از این قبیل جرائم کیفری دچار شده ، قطعأ پیشنهاد به وی اخذ وکیل کیفری کتر در پرونده میباشد ، همیشه موضوعات کیفری دارای پیچیدگی هایی گنگ کننده میباشد که با عدم آگاهی ممکن است مشکلی بسیار سخت و غیر قابل حل به وجود آید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.