حضانت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مشاوره حقوقی خانواده با توجه به آمار بالای اختلافات خانوادگی و آسیب های اجتماعی که به فرزند وارد میشود ، مبحث حضانت را جدی تلقی میکند و من باب همین موضوع نیز مشاوره حقوقی را با کمک مشاوره حقوقی مهم عنوان میکند.

طبق مقررات مربوطه قانون مدنی ، حضانت فرزند پسر تا ۲ سالگی و دختر تا ۷ سالگی به مادر سپرده شده و پس از انقضای این مدت با پدر است ، اما با تصویب قوانینی دیگر بنا بر این شد، برای نگهداری طفل که پدر و مادر او از یکدیگر جدا شده‌ اند ، مادر تا ۷ سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد) اولویت دارد و پس از آن با پدر است البته این تبصره هم افزوده شده است که پس از ۷ سالگی هم در صورتی که میان پدر و مادر برای نگهداری اختلاف باشد،نگهداری طفل با رعایت مصلحت کودک و به تشخیص دادگاه است .

همانطور که گفتیم ، مبحث حضانت حتی در مراجع قضایی نیز دارای اهمیت بالایست ، زیرا که در اولین حالت مصلحت طفل را در نظر خواهند گرفت.

بر این اساس در طلاق ، حضانت فرزند پس از هفت سالگی به طور مطلق به پدر واگذار نمی‌ شود بلکه هرگاه بین پدر و مادر طفل در مورد حضانت او اختلاف شود معیار تعیین حضانت‌ کننده صرفا مصلحت طفل است.

چه‌ بسا علیرغم عدم وجود عیب و نقصی در پدر به تشخیص دادگاه مصلحت طفل اقتضا می‌کند نگهداری او بر عهده مادرش باشد. در این صورت بدون اینکه نیاز به دلیل دیگری باشد حضانت از پدر سلب و به مادر داده خواهد شد.

پس از رسیدن طفل به سن بلوغ، دادگاه خود را فارغ از رسیدگی درخصوص نگهداری دانسته و فرزندان حق انتخاب ادامه زندگی نزد یکی از والدین را خواهند داشت؛ که در هر صورت تامین مخارج زندگی با پدر خواهد بود.

ابتدایی ترین کاری که میتوانید انجام دهید ، مشاوره حقوقی میباشد که این راه از طریق موسسه حقوقی ما با داشتن مشاوره حقوقی رایگان ، آسانتر و راحت تر شده.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.