آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » خسارت فسخ قرارداد اجاره
در صورتی که مستأجر در مدت اجاره و قبل از پایان آن درخواست فسخ قرارداد اجاره کند، مشاوره حقوقی اجاره ملک به شما در این باره خواهد گفت ، قرارداد اجاره ، عقد لازم است و عقد لازم را نمی‌توان به آسانی فسخ کرد. به این ترتیب نه موجر می‌تواند اقدام به فسخ قرارداد کند و نه مستأجر ، اما قانونأ می‌تواند حق فسخی پیش‌بینی شود.

خسارت فسخ قرارداد اجاره

در صورتی که مستأجر در مدت اجاره و قبل از پایان آن درخواست فسخ قرارداد اجاره کند، مشاوره حقوقی اجاره ملک به شما در این باره خواهد گفت ،  قرارداد اجاره  ، عقد لازم است و عقد لازم را نمی‌توان به آسانی فسخ کرد.

به این ترتیب نه موجر می‌تواند اقدام به فسخ قرارداد کند و نه مستأجر ، اما قانونأ می‌تواند حق فسخی پیش‌بینی شود.

برای مثال، ملکی را که مستأجر اجاره کرده است و احساس می‌کند فریب خورده و دچار خسارت شده است، یعنی بیش از قیمت واقعی آن ملک اجاره داده شده است؛ در این حالت مستأجر می‌تواند از طریق دادخواست ، تقاضای فسخ قرارداد به علت غبن ( توانایی برهم‌زدن دادوستد زیان‌‌آور پس از کلاهبرداری اصطلاحأ ) کند.

همچنین ممکن است شرط خاصی بین مالک و مستأجر پیش‌بینی شود که در صورت عمل نکردن به آن شرط از سوی مالک تا فلان تاریخ مستأجر حق فسخ قرارداد را داشته باشد. برای مثال بین مستاجر و مالک شرط شود که تا فلان تاریخ در ملک مربوطه تعمیرات لازم اعمال می‌شود و اگر طبق این شرط مالک تا تاریخ مذکور اقدام به تعمیرات ملک خود نکند، مستأجر مستحق فسخ قرارداد باشد. اگر شک داشته باشند که حق فسخی وجود دارد یا نه، فرض بر این است که حق فسخی وجود ندارد.

وکیل در این خصوص میتواند به شما کمک کنند ، نظر مشاوره حقوقی دراین باره این است که هیچ عنوان قرارداد نمی‌تواند نه از سوی موجر و نه از سوی مستأجر فسخ شود، تنها در صورت اقاله یعنی بر هم زدن قرارداد به توافق طرفین قرارداد فسخ می‌شود.

پس از تعیین مدت اجاره و تدوین اجاره‌ نامه ، قرارداد به هیچ عنوان نه توسط موجر و نه توسط مستأجر قابل فسخ نیست، مگر در شرایط خاص، به عنوان مثال مورد اجاره تلف شده باشد و امکان استفاده برای مستاجر نباشد وگرنه در حالت عادی هیچ دلیل قانونی برای فسخ قرارداد از سوی مستأجر و موجر وجود ندارد.

در صورت فسخ قرارداد خسارت فسخ اجاره گرفته میشود که اصولأ اجاره مبلغ خسارت معادل یک ماه اجاره بها به مبلغ ۱/۳۰۰/۰۰۰تومان و یا … تومان که مشخص میشود می باشد.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هشت =