خیانت در امانت چک

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خیانت در امانت معقوله ایست که در آن باره بسیار احادیث دینی آمده ، امانت داری از قدیم یکی از مسائلی است که شدیدأ در اسلام به آن تأکید شده .

خیانت که به که به معنای پیمان شکنی و نقض عهد است ، خیانت در امانت از عدم رعایت امانتداری برایمان پرده بر میدارد.

اعتماد اجتماعی يکی از سرمايه های اصلی جامعه انسانی و بلکه يکی از نيازهای اساسی اجتماع بشری است به گونه ای که اگر اعتماد از جامعه سلب شود و مردم به همديگر اعتماد نداشته باشند، روابط و پيوندها متزلزل و زندگي آدمي رو به ويرانی میرود و اگر در خانواده همسر به همسر خود و فرزندان به پدر و مادر و پدر و مادر به فرزندان خود اعتماد نداشته باشند، خانواده دچار از هم پاشيدگی خواهد شد، اگر در جامعه بين مسئولان و مردم اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، گسستگی اجتماعی بوجود آمده و در نتيجه نظام اجتماعی فرو خواهد ريخت بنابراین متوجه میشویم که خیانت در امانت و امثال این جرائم چه تبعاتی میتواند برای جامعه داشته باشد.

یکی از جرائم بسیاری که با آن روبه رو هستیم و در مشاوره حقوقی خیانت در امانت میشنویم ، موضوع خیانت در امانت چک است .

چک امانی مفهومی است به ظاهر موجه اما در باطن خود دارای اشکالات فراوانی است.

در معاملات و روابط اقتصادی که اقشار مختلف مردم برقرار می‌کنند چک امانی را وسیله‌ای می‌دانند برای جایگزین چک تضمینی و این امر به دلیل این است که قانونگذار  قانون چک ، برای چکی که به عنوان تضمین  صادر شده و پرداخت نشده است،مجازات حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا جزای نقدی از یکصد هزار ریال تاده میلیون ریال میباشد ،تعیین کرده است.

اما اصولأ با صرف اينكه بگوييم چك امانت است ، هيج چكی دارای وصف امانی نخواهد شد و ماهيت چنين چكی باطننأ تضمين ميباشد .

باید توضیح داد و گفت چک امانتی زمانی ، چک امانتی است که ، واسطه ای در میان باشد و چک امانتأ در اختیار آن واسطه قرار گیرد و اگر چک بدون واسطه به طرف معامله داده شود مانند پول عمل نموده است و همچنان که گفتیم دادن چک به عنوان امانت نزد فرد اصلی ، کار بیهوده ای است. مثلأ شخصی جهت خرید اتومبیل یا ملکی به بنگاه مراجعه می کند و پس از توافق با فروشنده چکی را بنام فروشنده ( نه حامل ) صادر و امانتأ در اختیار مسئول بنگاه قرار می دهد که او نیز پس از امضای سند و انتقال قطعی چک مزبور را به فروشنده بدهد. حال اگر این فرد بنگاه چک را به نفع خود تصاحب نماید یا مورد استفادۀ دیگری قرار دهد ، مصداق خیانت در امانت نیز وجود خواهد داشت زیرا چنین چکی بطور امانت نزد وی قرار داده شده است.

حال موضوع خیانت در امانت چک به همین جا ختم نمیشود و شرایط را باید برای مشاوره حقوقی توضیخ داده تا راهکارها را بدانید.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.