آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی کیفری » خیانت در امانت چک
خیانت در امانت معقوله ایست که در آن باره بسیار احادیث دینی آمده ، امانت داری از قدیم یکی از مسائلی است که شدیدأ در اسلام به آن تأکید شده . خیانت که به که به معنای پیمان شکنی و نقض عهد است ، خیانت در امانت از عدم رعایت امانتداری برایمان پرده بر میدارد. اعتماد اجتماعی يکی از سرمايه های اصلی جامعه انسانی و بلکه يکی از نيازهای اساسی اجتماع بشری است به گونه ای که اگر اعتماد از جامعه سلب شود و مردم به همديگر اعتماد نداشته باشند،

خیانت در امانت چک

خیانت در امانت معقوله ایست که در آن باره بسیار احادیث دینی آمده ، امانت داری از قدیم یکی از مسائلی است که شدیدأ در اسلام به آن تأکید شده .

خیانت که به که به معنای پیمان شکنی و نقض عهد است ، خیانت در امانت از عدم رعایت امانتداری برایمان پرده بر میدارد.

اعتماد اجتماعی يکی از سرمايه های اصلی جامعه انسانی و بلکه يکی از نيازهای اساسی اجتماع بشری است به گونه ای که اگر اعتماد از جامعه سلب شود و مردم به همديگر اعتماد نداشته باشند، روابط و پيوندها متزلزل و زندگي آدمي رو به ويرانی میرود و اگر در خانواده همسر به همسر خود و فرزندان به پدر و مادر و پدر و مادر به فرزندان خود اعتماد نداشته باشند، خانواده دچار از هم پاشيدگی خواهد شد، اگر در جامعه بين مسئولان و مردم اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، گسستگی اجتماعی بوجود آمده و در نتيجه نظام اجتماعی فرو خواهد ريخت بنابراین متوجه میشویم که خیانت در امانت و امثال این جرائم چه تبعاتی میتواند برای جامعه داشته باشد.

یکی از جرائم بسیاری که با آن روبه رو هستیم و در مشاوره حقوقی خیانت در امانت میشنویم ، موضوع خیانت در امانت چک است .

چک امانی مفهومی است به ظاهر موجه اما در باطن خود دارای اشکالات فراوانی است.

در معاملات و روابط اقتصادی که اقشار مختلف مردم برقرار می‌کنند چک امانی را وسیله‌ای می‌دانند برای جایگزین چک تضمینی و این امر به دلیل این است که قانونگذار  قانون چک ، برای چکی که به عنوان تضمین  صادر شده و پرداخت نشده است،مجازات حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و یا جزای نقدی از یکصد هزار ریال تاده میلیون ریال میباشد ،تعیین کرده است.

اما اصولأ با صرف اينكه بگوييم چك امانت است ، هيج چكی دارای وصف امانی نخواهد شد و ماهيت چنين چكی باطننأ تضمين ميباشد .

باید توضیح داد و گفت چک امانتی زمانی ، چک امانتی است که ، واسطه ای در میان باشد و چک امانتأ در اختیار آن واسطه قرار گیرد و اگر چک بدون واسطه به طرف معامله داده شود مانند پول عمل نموده است و همچنان که گفتیم دادن چک به عنوان امانت نزد فرد اصلی ، کار بیهوده ای است. مثلأ شخصی جهت خرید اتومبیل یا ملکی به بنگاه مراجعه می کند و پس از توافق با فروشنده چکی را بنام فروشنده ( نه حامل ) صادر و امانتأ در اختیار مسئول بنگاه قرار می دهد که او نیز پس از امضای سند و انتقال قطعی چک مزبور را به فروشنده بدهد. حال اگر این فرد بنگاه چک را به نفع خود تصاحب نماید یا مورد استفادۀ دیگری قرار دهد ، مصداق خیانت در امانت نیز وجود خواهد داشت زیرا چنین چکی بطور امانت نزد وی قرار داده شده است.

حال موضوع خیانت در امانت چک به همین جا ختم نمیشود و شرایط را باید برای مشاوره حقوقی توضیخ داده تا راهکارها را بدانید.

 

 

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری مجازات سرقت تعزیری به انواع آن ارتباط دارد ، همانطور که میدانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 11 =