در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ما در گذشته در ارتباط با مهریه ، توسط مشاوره حقوقی مهریه مطالبی را برای شما عنوان نمودیم .

مهریه جزئی از حق و حقوق یک زوجه بعد از نکاح میباشد که از زمان گذشته ، به صورت رسم ، مشخص میشد.

این حق و حقوق که برای زن در نظر گرفته میشود ، به عنوان پشت وانه ایست برای زوجه ، زن هرگاه بخواهد میتواند مهریه را طلب نماید و مرد موظف به پرداخت آن است.

اما این موضوع در بیشتر مواقع بر سر مسأله طلاق پیش کشیده میشود ولی هیچوقت کسی از پرداخت مهریه معاف نمیشود ، مگر اینکه زن ، مهریه خودش به مرد ببخشد که البته این مورد نیز بیشتر در طلاق توافقی دیده میشود.

ولی ممکن هست به دلیل عدم توانایی پرداخت مهریه ، زوج حکم اعسار را کسب کند که در آنصورت به صورت اقساطی میبایست مهریه رو پرداخت نماید که مقدار هر قسط و تعداد آن را هم دادگاه تعیین می کند.

در ضمن، توانایی مالی خانواده مرد ارتباطی به امکان یا عدم امکان صدور حکم اعسار نداره.

موسسه حقوقی ما نیز میتواند در این زمینه به شما با در اختیار قرار دادن مشاوره حقوقی رایگان به شما کمک به سزایی کند.

البته همانطور که مطرح کرده بودیم ، در طلاق خلق و طلاق مبارات که هر دو نوعی طلاق توافقی میباشند ، معمولأ زن از مهریه چشم پوشی میکند و به عبارت دقیق تر ، مبلغی که معمولأ معادل مبلغ مهریه هست را به مرد میبخشد.

اینکه همه به شکل مطلق گفته اند که مهریه غیر قابل معاف شدن است ، کاملأ اشتباه میباشد ، بله ، البته که مهریه یک دین مسلم بر دوش مرد و به محض تحقق عقد نکاه زن مالک مهریه میشود ولی با استناد به قانون مدنی اگر عقد نکاح قبل از دخول به جهتی ( فسخ) شود در این صورت زن بر طبق قوانین خاص مهریه را نمیبرد.

مگر اینکه علت فسخ عنن( ناتوانی جنسی مرد) باشد. و در صورتی که علت فسخ عنن باشد مالک نصف مهریه میشود در اینجا نیز باکرگی شرط است و اگر باکره نباشد مالک کل مهریه است که مشاوره حقوقی ما میتواند توضیحات جامع تری در این باره بدهد.

قوانینی همیشه وجود دارد و در ارتباط با مهریه و حقوق قانونی زوجه و شفاف سازی سوالاتی چون امثال اینکه در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد ، نیازمند اطلاعات حقوقی بسیاری است که با عدم آگاهی پیش نمیروید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.