آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی کیفری » رضایت شاکی در جرم سرقت
همانطور که مطلع هستید ، در اکثر پرونده ها ما یک شاکی داریم و یک متهم ، پس شاکی نقشی اساسی دارد ، تنها متهم نیست که برای مراجع قضایی و قانون مهم است.

رضایت شاکی در جرم سرقت

همانطور که مطلع هستید ، در اکثر پرونده ها ما یک شاکی داریم و یک متهم ، پس شاکی نقشی اساسی دارد ، تنها متهم نیست که برای مراجع قضایی و قانون مهم است.

فردی که متضرر شده است هم این میان حق و حقوقی دارد که به همین دلیل به آن شاکی میگویند زیرا که شکایت ضرر متحمل شده را به مراجع ضیصلاح میبرد.

مشاوره حقوقی در ادامه موضوع حقوق شاکی اضافه میکند که درجرایم قابل گذشت با گذشت متضرر یا شاکی از جرم ، تعقیب یا رسیدگی و یا اجرای حکم متوقف می شود.

مشاوره حقوقی دعاوی کیفری به این موضوع تأکید میکند که گرچه قانون از ارایه یک تعریف مشخص برای این موضوع وجود ندارد ، ولی در قانون مجازات به برخی از جرایم قابل گذشت اشاره کرده بدون آنکه تعریف دقیقی از این دو به عمل بیاورد برای مثال جرایمی چون فحاشی،تهمت و افترا،تصرف عدوانی،تخریب،سوزاندن اسناد تجاری دیگری،آتش زدن اموال منقول دیگری،تهدید،افشاء اسرار،ترک انفاق و…از جرایم قابل گذشت محسوب میشود.
بنابراین شاکیان خصوصی در جرایم غیرقابل گذشت یعنی جرایمی که جنبه عمومی شان اهمیت زیادی دارد (سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت و …) اختیاری تا این حد وسیع ندارند و حتی اگر از متهم یا مجرم بگذرند نیز آنها باید همچنان به لحاظ جنبه عمومی جرم در محضر قانون تاوان بدهند.
پس رضایت شاکی در جرم سرقت میتواند با اصولی دارای تخفیف بشود که مشاوره حقوقی سرقت عنوان مینماید بستگی به نوع سرقت دارد در این حالت هم.
موسسه حقوقی ما با داشتن مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه میتواند کمکتان کند.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری مجازات سرقت تعزیری به انواع آن ارتباط دارد ، همانطور که میدانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =