سفته بدون تاریخ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

از جمله اسناد تجاری لازم الاجرا كه امروز مابين تجار و بازرگانان و مردم جامعه و در كنار ساير اسناد تجاری ديگر همچون برات و چك استفاده می شود ((سفته يا فته طلب)) است.

مشاوره حقوقی سفته در این باره میگوید برای اینکه بشود نام یک سند را سفته گذاشت، باید مشخصات ظاهری آن رعایت شود، در غیر این صورت، سفته‌ای که امضا می‌کنید مشمول مقررات سفته نمی‌­شود. اول اینکه مبلغ سفته باید به صورت تمام حروف روی آن نوشته شده باشد ، گیرنده­ وجه مشخص باشد البته حتما لازم نیست نام شخص خاصی روی سفته نوشته شود. سفته می‌تواند در وجه حامل باشد یا به شخص دیگری حواله شود؛ویژگی‌ای که در نوشتن سفته باید به آن توجه کنید این است که تاریخ پرداخت آن مشخص باشد. اگر تاریخ در سفته نوشته نشود، سفته مشخصات ظاهری خود را از دست می‌دهد و دیگر یک سند تجاری نخواهد بود. بلکه فقط یک سند عادی است که طبق قانون مدنی می‌توان نسبت به وصول مبلغ آن اقدام کرد. در ضمن تاریخ نداشتن سفته می‌تواند دلیلی بر عندالمطالبه‌ بودن آن باشد؛ یعنی موقع پرکردن سفته تاریخ برای دو‌طرف اهمیتی نداشته بلکه مبلغ تعهد شده مهم بوده است.

اگر در مقابل تاریخ در سفته نوشته شود ؛عندالمطالبه یا به رؤیت ، بدین معنی است كه متعهد سفته مكلف است به محض اراﺋه سفته از طرف دارنده سفته (متعهد ظهر نویس) مبلغ مندرج در سفته را به دارنده ی سفته بپردازد.
می توان در مقابل تاریخ این گونه نوشته شود؛ (۱۰روز پس از رؤیت) در این صورت متعهد بایستی ۱۰ روز پس از رؤیت سفته، وجه آن را بپردازد.
ممكن است وعده پرداخت، به نسبت تاریخ صدور سفته باشد. در این صورت، الزام متعهد به پرداخت وجه سفته نسبت به همان تاریخ پس از تاریخ صدور سفته خواهد بود.
در مقابل تاریخ در سفته، تاریخ معینی درج شود.
آخرین روز پرداخت وجه سفته، یك روز تمام است. یعنی مهلت پرداخت، تا آخرین ساعت آن روز است.
اگر روز پرداخت وجه، با روز تعطیل مصادف شود، سر رسید، اولین روز غیر تعطیل خواهد بود.
روز صدور سفته ،جزء مدت شروع وعده پرداخت محسوب نمی شود.

اما در رابطه با سفته بدون تاریخ ، سفته شما فاقد تاریخ سر رسید می باشد عندالمطالبه تلقی می شود و موعد مطالبه ان یا سررسید ان به اراده شما بستگی دارد با تقدیم دادخواست ان را مطالبه نمایید، مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما که به صورت مشاوره حقوقی رایگان نیز در اختیار شما قرار دارد ، بهترین راه برای اطلاعات صحیح میباشد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.