آخرین خبرها
سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده و علاوه بر این، اطلاعات زیر هم باید روی آن ثبت شود مبلغی که باید پرداخت شود، نام و نام خانوادگی گیرنده وجه، تاریخ پرداخت وجه. علاوه بر اینها نوشتن نام و نام خانوادگی صادر کننده، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است. در مشاوره حقوقی وصول مطالبات آورده بودیم که سفته سند معتبر بانکی است که تا قبل از آنکه چک در جایگاه کنونی در اقتصاد و مبادلات بانکی قرار گیرد از بارزترین اسناد تجاری بوده و به عنوان تعهد و تضمین صادر می شد و البته اکنون هم از پشتوانه های محکم تجاری محسوب می شود

سفته ضمانت کار

سفته علاوه بر امضا یا مهر باید دارای تاریخ بوده و علاوه بر این، اطلاعات زیر هم باید روی آن ثبت شود مبلغی که باید پرداخت شود، نام و نام خانوادگی گیرنده وجه، تاریخ پرداخت وجه. علاوه بر اینها نوشتن نام و نام خانوادگی صادر کننده، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است.

در مشاوره حقوقی وصول مطالبات آورده بودیم که سفته سند معتبر بانکی است که تا قبل از آنکه چک در جایگاه کنونی در اقتصاد و مبادلات بانکی قرار گیرد از بارزترین اسناد تجاری بوده و به عنوان تعهد و تضمین صادر می شد و البته اکنون هم از پشتوانه های محکم تجاری محسوب می شود. براین اساس شخص امضا کننده سفته متعهد می شود تا مبلغی را در موعد معین و یا هر زمانی که دریافت کننده سفته تعیین می کند بپردازد.

در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود، نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می شود، در غیر این صورت به جای نام او نوشته می شود در وجه حامل . در صورتی که نام خانوادگی یک شخص معین نوشته شود، این شخص طلبکار می شود و در غیر این صورت هر کسی که سفته را در اختیار داشته باشد طلبکار محسوب می شود و می تواند در سر رسید سفته مبلغ آن را طلب کند  البته اگر سفته عندالمطالبه باشد، صادرکننده باید به محض مطالبه مبلغ آن را پرداخت کند که البته مشاوره حقوقی سفته در موسسه حقوقی ما میتواند چگونگی راهکارهای آن را به شما نشان دهد.

اگر قرار است سفته به نام شما صادر شود یا اینکه با ظهرنویسی به شما انتقال یابد، می‌توانید برای اطمینان بیشتر از پرداخت وجه آن، ضامن بخواهید. ضامن سفته هم باید آن را ظهرنویسی و امضا کند. ضمانت سفته برای دارنده این امتیاز را دارد که موقع وصول مطالبات یا وصول مبلغ می‌تواند علاوه بر امضاکننده اصلی، به ضامن هم مراجعه کند. این حق برای تمام امضاکنندگان بعدی سفته هم وجود خواهد داشت. در صورتی که برای وصول مبلغ به ضامن مراجعه شود و او مبلغ را بپردازد، می‌تواند برای وصول مبلغ ذکر شده به امضاکنندگان قبلی مراجعه کند.

و اما در سفته ضمانت کار باید قید کنید که جهت ضمانت حسن انجام کار است و گیرنده حق انتقال و اجرای آن را ندارد،چرا که صدور و تسلیم این اسناد غالبا در بدو شروع رابطه کاری اتفاق می افتد تا کارفرما خیالش راحت باشد که شخص به مسئولیت سپرده شده متعهد به کار است و خیانت نمیکند و آخر کار هم به دنبال حقوق و مزایای معوقه سر از اداره کار در نمی آورد! معمول است که ضامنی  ظهر سند را امضا کند، چک بدون تاریخ باشد و سفته سفید امضا!در قرارداد فی مابین اگر منعقد شود بطور معمول ذکری از این سند نمیشود، رابطه کاری شروع میشود و مقرر است بعد از تسویه حساب این سند استرداد شود.هرگز معمول نیست که رسید یا چیزی شبیه این بابت اسناد مزبور تسلیم صادرکننده شود و تا اینجا، این تمام ماجراست.

و اما زمانی که کارفرما و کارمند یا … به مشکل بخورند ، پس از ایجاد مشکل وتیره و تار شدن روابط کارفرمابا پرسنل به هر دلیل و اعم از اینکه حق با کدام یک از طرفین است،چک یا سفته نزد کارفرما حربه ایست برای فرو نشاندن این اختلاف.کارفرما اینک دو راه پیش رو دارد:
یا خود رأسأ این سند را اقدام نماید و یا آنرا به دیگری انتقال دهدو از این سند به عنوان پرداخت در بازار استفاده نماید. اقدام کننده هرکه باشد اگر سند چک باشد ممکن است به سه طریق حقوقی و یا کیفری و یا اجرائیه ثبتی اقدام شودو اگر سفته باشد تنها راه مطالبه آن اقامه دعوی از طریق مراجع قضایی حقوقی است.در هرحال هرکدام از این اقدامات دارای حواشی و پیش درآمدهایی است که در جهارچوب عمومات  آیین دادرسی قابل توصیف است و شرح آن مجال دیگری می طلبد که با مشاور حقوقی این فرصت به دست می آید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 12 =