آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » شرايط طلاق از طرف زن
طلاق بدترین اتفاقی است که یک خانواده ممکن است با آن روبه رو شود ، اما گاهی چاره ای جز طلاق وجود ندارد و ادامه زندگی مشترک به هيچ روشی ممکن نيست و حتی گاهی مضر است که در چنين وضعی در پيش گرفتن راه طلاق ناگزیر است.

شرايط طلاق از طرف زن

طلاق بدترین اتفاقی است که یک خانواده ممکن است با آن روبه رو شود ، اما گاهی چاره ای جز طلاق وجود ندارد و ادامه زندگی مشترک به هيچ روشی ممکن نيست و حتی گاهی مضر است که در چنين وضعی در پيش گرفتن راه طلاق ناگزیر است.

مشاوره حقوقی خانواده در ارتباط با طلاق یکطرفه میگوید ، یکی از مستندات خواهان برای صدور گواهی عدم امکان سازش ، عسر و حرج است.

قانون به زن اجازه داده است ٬ در چنين شرایطی تقاضای طلاق مطرح کند. اما اسباب طلاق به این موضوع محدود نمیشود.

اسبابی که برای طلاق وجود دارد را میتوان به دو دسته کلی تقسيم کرد :

وقتی طلاق به درخواست شوهر است و وقتی طلاق به درخواست زن است. طلاق به درخواست شوهر طبق گفته مشاوره حقوقی طلاق که در قبل هم به آن اشاره شده بود ، شرع و قانون به مرد اجازه داده است که زن خود را طلاق دهد ٬ البته قانون مدنی این اختيار را محدود کرده است و فرد باید به دادگاه مراجعه کند.

مرد میتواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را کند. بنابراین طلاق توسط شوهر نمیتواند در هر زمان و مکانی باشد٬ بلکه باید با مراجعه به دادگاه و در صورت وجود شرایط قانونی لازم باشد.

مشاوره حقوقی من باب طلاق عنوان میکند که به درخواست زن طلاق توسط شوهر انجام میشود که گاهأ در این موارد ما با طلاق توافقی روبه رو هستیم ، مواجه شدن با طلاق توافقی که توسط وکیل خانواده صورت میگیرد ، بسیار ساده تر از مواجه شدن با مواردی یکطرفه است ، زیرا وقت و هزینه بیشتری را با خود به همراه دارند، اما در مواردی زن میتواند از دادگاه تقاضای طلاق کند و دادگاه نيز در صورت وجود شرایط قانونی مرد را مکلف به طلاق میکند یا اگر او این کار را انجام نداد٬ به نمایندگی از مرد طلاق میدهد.

علاوه بر این وکالت در طلاق نيز در این جا مفيد است ، چراکه اگر شرایط قانونی طلاق وجود داشت زن میتواند با اثبات آنها از وکالت در طلاق استفاده کند.

اما شرايط طلاق از طرف زن که با وجود آنها میتواند تقاضای طلاق کند به این شرح است : خودداری شوهر از دادن نفقه ، ­غيبت طولانی و بی خبری شوهر یا پس از ۴ سال مفقودالأثر بودن مرد٬ زن میتواند تقاضای طلاق کند.  ­در موارد عسر و حرج که در بالا به آن اشاره کردیم ،  اگر ادامه زندگی٬ بدون مشقت و رنج ممکن نباشد ٬ زن حق طلاق دارد که در این حالت با اثبات شرایط عسر و حرج خود ، در این شرایط دادگاه مرد را مجبور به طلاق میکند یا با توجه به وکالتی که از ابتدای عقد در شرایط ضمن عقد از مرد گرفته است٬ خود را مطلقه کند.

مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما قطعأ بهتر میتواند برایتان این شرایط را شرح دهد .

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نوزده =