آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » شرایط تقسیط مهریه
بارها و بارها ، در این روزهای پر طلاق ، در ارتباط با مهریه شنیده اید ، در این میان بحث هایی از قبیل چگونگی وصول مهریه به وجود می آید.

شرایط تقسیط مهریه

بارها و بارها ، در این روزهای پر طلاق ، در ارتباط با مهریه شنیده اید ، در این میان بحث هایی از قبیل چگونگی وصول مهریه به وجود می آید.

بسیاری از زنانی كه به هر دلیل مهریه خود را به اجرا می‌گذارند و مطالبه مهریه میکنند  ، این دغدغه را دارند كه چه بخشی از این مهریه را می‌ توانند به صورت نقد و یكجا دریافت كنند، بسیاری از مردانی هم كه با چنین مشكلی مواجه هستند، این دغدغه را دارند كه تا حد امكان پیش قسط كمتری و اقساط ماهانه سبک تری را بپردازند.

مشاوره حقوقی مهریه در این میان عنوان میکند که با توجه به این نكته كه مهریه از نظر قانون عندالمطالبه و دین ممتاز است ، شاید  برای هر دو طرف دعوای این سوال پیش بیاید كه چگونه این مساله با اعسار و تقسیط مواجه می‌شود و چرا قانون درباره چنین دین مهم و حساسی اقدام به پذیرش قسط می‌كند.

در صورت اثبات این مساله كه مرد توان پرداخت مهریه به صورت یكجا را ندارد ، مبلغ مهریه به شكل اقساط از او دریافت می‌شود.

اگر با مشاوره حقوقی خانواده قبل از طلاق ، مشاوره بگیرید ، برای شما خواهند گفت که زندانی بودن مرد در اغلب موارد نه‌ تنها كمكی به حل مشكل زن نمی‌كند بلكه مشكلات دیگری را نیز برای هر دو طرف به وجود می‌آورد.

به این ترتیب قانون با در نظر گرفتن شرایط خاصی این امكان را فراهم كرده كه قاضی با رسیدگی به وضعیت مالی مرد و با اثبات ناتوانی او در پرداخت مهریه به صورت یكجا  اعسار او را بپذیرد و حكم تقسیط مهریه بدهد.

البته ناگفته نماند که باید دقت كنید این حكم به صورت موقت صادر می‌شود و در انتهای تمام احكام مربوط به مهریه این مساله قید می‌شود كه اگر زن بتواند بعدها اموالی از مرد به دست بیاورد، می‌تواند نسبت به وصول طلب خود از آنها اقدام كند.

شرایط تقسیط مهریه در نگاه كلی قانون خانواده ، معمولا اعسار و تقسیط اگـر خارج از زندان ارائه شود ، بخصوص درباره مهریه‌ های سنگین مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد یا این‌كه قاضی با تخفیف اندكی و با تعیین یک پیش قسط سنگین مهریه را قسطبندی می‌كند و در بهترین حالت یك سوم مهریه را پیش و مابقی آن را به شكل ماهی یك سكه دریافت می‌كند. به این مساله توجه كنید تنها در صورتی اعسار مرد پذیرفته می‌شود كه زن نتواند مال یا اموالی را به دادگاه معرفی كند. شیوه معرفی هم بسیار ساده است که با استفاده از مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما و همچنین مشاوره حقوقی رایگان میتوانید این شیوه را بپرسید .

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =