آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » شرایط فسخ معامله ملک
همیشه با یکدیگر نمیتوانیم تفاهم و تبادل داشته باشیم چه در زندگی چه در کار و چه .... وقتی قراردادی را عقد میکنیم که میتواند شامل قرارداد کاری ، ملکی و موارد مختلف باشد باید توجه داشته باشیم که عمر قرارداد ممکن است به دلایل مختلفی به سر برسد که از آنجایی که موضوع ما فسخ موارد ملکی است ، در این زمینه مشاوره حقوقی ملکی از تبهر و اطلاعات بالایی برخورد دار است.

شرایط فسخ معامله ملک

همیشه با یکدیگر نمیتوانیم تفاهم و تبادل داشته باشیم چه در زندگی چه در کار و چه ….

وقتی قراردادی را عقد میکنیم که میتواند شامل قرارداد کاری ، ملکی و موارد مختلف باشد باید توجه داشته باشیم که عمر قرارداد ممکن است به دلایل مختلفی به سر برسد که از آنجایی که موضوع ما فسخ موارد ملکی است ، در این زمینه مشاوره حقوقی ملکی از تبهر و اطلاعات بالایی برخورد دار است.

یکی از مواردی که موجب پایان روابط قراردادی می‌شود فسخ قرارداد است که دلایل و عوامل زیادی زمینه‌ساز آن می‌شود.

فسخ که در لغت به معنای نقض، زايل گردانيدن، تباه کردن و شکستن آمده است فسخ که به آن انحلال و از هم گسسته شدن ارادی قرارداد نيز گفته می شود، در اصطلاح حقوقی عبارت است از پايان دادن حقوقی به قرارداد به وسيله يکی از دو طرف قرارداد يا شخص ثالث.

اگر قرار بر فسخ یک قرارداد ملکی مسمم هستید باید شرایط فسخ معامله ملک را بدانید ، همچنین بدانید که میتوانید برای این کار اقدام کنید ، مشاوره حقوقی خرید ملک اگر مفاد قرارداد یا موارد ذکر شده و به توافق رسیده آن را بداند میتواند این موضوع را برای شما روشن کند . شرایط فسخ به طور اصلی به سه دسته تقسیم میشود :

قصد : فسخ کننده بايد انحلال قرارداد را اراده کند.

(قصد فسخ قرارداد یا کنسلی آن را کرده باشد و بر طبق قصد و تصمیمش عمل کند )

رضا : فسخ کننده بايد راضی به فسخ معامله باشد، و اگر با اکراه چنين کرد، اين فسخ اثر حقوقی ندارد.

(کاملأ با رضایت خود فرد باشد ، نه از روی اکراه و نه اجبار )

اهليت : کسي که می خواهد عملی حقوقی را فسخ کند، بايداهليت اين کاررا داشته باشدو از نظر عقل و سن مشکلي نداشته باشد.

(اهلیت یعنی توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اجرای حق ، معمولأ مجنونین و دیوانگان،کم‌خردان و کودکان قبل از رسیدن به سن قانونی از اهلیت برای اعمال بخشی یا تمامی حقوق خود برخوردار نیستند.)

در رابطه با فسخ قرارداد ، اگر شرایط به طور کافی فراهم باشد ، چنانکه طرفین با رضایت همدیگر معامله را بدون ضرر و زیان و خسارت مالی دربنگاه فسخ کنند ، فقط نصف حق کمسیون به مشاور املاک پرداخت خواهد شد و مشاور املاک موظف است نسخه دوم و سوم مبایعه نامه را پیش طرفین پاره کرده و در پشت نسخه اول فسخ نامه را تنظیم نموده و طرفین و شهود آنرا امضاء کنند و پس از فسخ قرارداد بنگاه مکلف است کلیه مدارک آنها را به خودشان بازگرداند که اگر از قبل با یک وکیل هماهنگی به عمل آورید که در هنگام فسخ حضور داشته باشد ، به تمامی موارد گفته شده رسیدگی خواهد کرد.

در مرحله بعدی چنانکه طرفین معامله به تعهدات خود عمل نکرده و حاضر به فسخ قرارداد در بنگاه نباشند ، این موضوع مراحلی است که بین طرفین پول رد و بدل شده و از وقت امضای قرارداد مدتی گذشته باشد و فروشنده یا خریدار برای فسخ قرارداد ، مطالبه خسارت و ضرر وزیان دارند در صورتیکه موضوع دربنگاه حل و فصل نشده باشد بایستی از طریق شاکی به شورای حل اختلاف یا دادسرا شکایت شود ، البته در اینجا نیز اگر وکیل در کنارتان بود و یا حتی با مشاوره حقوقی مشاوره کرده بودید ، قطعأ روال دیگری طی میشد .

در ابتدای این مسائل قبل از شروع معامله حتمأ از حقوقدانان بخواهید تا شما را راهنمایی کرده و همه چیز را شسته رفته ، واضح و مشخص در قرارداد خرید ذکر کنید.

 

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =