آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » شروط ضمن عقد حق طلاق

شروط ضمن عقد حق طلاق

شروط ضمن عقد حق طلاق

شروط ضمن عقد حق طلاق در ازدواج درقانون مدنی، بیشتر در جهت حمایت از حقوق بانوان است ، این شروط برای حمایت از زنان به عقدنامه‌ های ازدواج اضافه شد.

مردان نیز می‌توانند از شروط ضمن عقد استفاده کنند، به عنوان نمونه، بحث مهریه اقساطی یا شرط پرداخت نفقه در حد استطاعت می‌تواند از طرف آقایان، به عنوان شروط ضمن عقد ازدواج مطرح شود.

مشاوره حقوقی رایگان می افزاید که به این نکته توجه کنید ، به طور کلی، طرفین می‌ توانند شرطی را که خلاف شرع و قانون نباشد ، به شروط موجود در سند ازدواج اضافه نمایند.

و اما فایده ذکر این شروط ضمن عقد برای زنان چه میتواند باشد که به اصطلاح به آن حق طلاق برای زن عنوان میشود ؟! مشاوره حقوقی خانواده به طور جامع توضیح میدهد که مثال‌ هایی از شروط مهم ضمن عقد است که در بسیاری از ازدواج‌ ها کاربرد دارند، چنین است که زوج به زوجه حق طلاق می‌ دهد تا زوجه در هر زمانی که بخواهد طبق این شروط میتواند از جانب زوج اقدام به متارکه کند که البته این به آن معنا نخواهد بود که مرد خود را از حق طلاقش ساقط کند.

مشاوره حقوقی رایگان من باب این موضوع ارائه میدهد که دفترچه های ازدواج که در دفاتر ازدواج ثبت می شوند دارای بندهایی هستند که در صورت امضاء از سوی شوهر، زن این اختیار را خواهد داشت که پس از حصول این شرایط رأسأ در دادگاه های خانواده حاضرشده و تقاضای طلاق نمایند.

اما این شروط برای عقد محدود است و به اصطلاح به آن شروط ضمن عقد حق طلاق که شروط ۱۲ گانه گفته میشود که در ادامه توسط مشاوره حقوقی طلاق به برخی از  آن ها میپردازیم.

چند نمونه از این شروط شامل :

زن می تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند، در صورت خودداری شوهر از دادن خرجی زن و انجام سایر حقوق واجب زن به مدت ۶ ماه.

دیگر شرط ذکرشده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل کند.

بیماری خطرناک غیرقابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

یکی دیگر از شروط ضمن عقد حق طلاق دیوانه بودن مرد است درزمانی که امکان فسخ وجود ندارد.

شرط مندرج دیگری در عقدنامه، اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می تواند تقاضای طلاق کند.

محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر، یا به جزای نقدی که براثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعأ منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می دهد.

ابتلا زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند که این هم یکی دیگر از شروط ضمن عقد حق طلاق است که از قضا پر کاربرد هم میباشد و …

شروط ضمن عقد حق طلاق را میتوانید به طور کامل با استفاده از مشاوره حقوقی رایگان ما و اطلاعاتش دریابید.

 

شروط ضمن عقد حق طلاق
https://44951295.com

 

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =