آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » تفاوت های طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات
چنانچه زوجین هر دو در مورد طلاق توافق داشته و در مورد نحوه جدایی و پرداخت حقوق زن و فرزندان به تفاهم برسند ، طلاق توافقی است. این طلاق برای سرعت بخشیدن به کار کسانی است که با توافق مصمم به طلاق هستند.

تفاوت های طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات

چنانچه زوجین هر دو در مورد طلاق توافق داشته و در مورد نحوه جدایی و پرداخت حقوق زن و فرزندان به تفاهم برسند ، طلاق توافقی است.

این طلاق برای سرعت بخشیدن به کار کسانی است که با توافق مصمم به طلاق هستند.

طلاق خلع و مبارات نیز دو صورت طلاق توافقی است البته اجرای این طلاق نیز همچون دیگر طلاق‌ هایی که به درخواست زن و مرد است، نیاز به انجام تشریفات اصولأ توسط وکیل خانواده در مراجع قضایی و صدور گواهی عدم امکان سازش است.

طلاق خلع و مبارات از نوع طلاق بائن است که امکان رجوع در آن وجود ندارد و مشاوره حقوقی طلاق میتواند تفکیک واضحتری را برای شما به عمل آورد.

طلاق مبارات به این شکل است که کراهت از سوی طرفین باشد. در واقع در این طلاق هر دو طرف از هم کراهت و تمایل به طلاق دارند و زن یکسری موضوعات مابین را میبخشد ، اما میزان بخششی که زن به مرد می‌دهد، بیش از مهریه نیست.

از لحاظ ماهیت در طلاق خلع و مبارات مادامی که زن رجوع به عرض ( مالی که در طلاق به شوهر پرداخت میشود ) نکرده باشد ، طلاق بائن است یعنی اگر زن پس از طلاق خواهان مبلغی نباشد که برای گرفتن اجازه طلاق به مرد داده است ، طلاق بائن و رجوع ممکن نیست.

زن در این نوع طلاق حق گرفتن نفقه ندارد و از شوهرش ارث نمی‌برد اما اگر زن خواهان مهریه‌ اش باشد و بخواهد مالش را پس بگیرد، ماهیت طلاق تغییر و تبدیل به طلاق رجعی می‌شود بنابراین امکان رجوع مرد ایجاد شده و زن حق ارث و نفقه را دارد.

تفاوت های طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات ممکن است برای شما قابل درک نشود و تفکیکشان سخت و دشوار شود اما مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما میتواند شما را به درستی راهنمایی کند.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =