آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » عدم پرداخت اجاره بها توسط مستأجر
همانطور که گفته بودیم و در مقالات قبل قانون اجاره به آن اشاره کرده بودیم ، ممکن است مشکلاتی در بین مالک و مستأجر به وجود آید که یکی از آنها عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر میباشد . مشاوره حقوقی ملکی به این موارد میپردازد و قوانین آن را شسته رفته به شما تحویل خواهد داد.

عدم پرداخت اجاره بها توسط مستأجر

همانطور که گفته بودیم و در مقالات قبل قانون اجاره به آن اشاره کرده بودیم ، ممکن است مشکلاتی در بین مالک و مستأجر به وجود آید که یکی از آنها عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر میباشد .

مشاوره حقوقی ملکی به این موارد میپردازد و قوانین آن را شسته رفته به شما تحویل خواهد داد.

اگر بین موجر و مستأجر اجاره نامه تنظیم شده باشد میزان اجاره بها همان است که در اجاره نامه قید شده و چنان که اگر اجاره نامه ای تنظیم نشده باشد مبلغ اجاره به میزانی است که طرفین توافق کرده اند یا در عمل پرداخت می شود .

چنانچه میزان اجاره بها تنظیم نشده باشد مطابق مقررات قانون روابط موجر و مستاجر ، اجاره بها به نرخ معادله روز تعیین می شود.

البته مشاوره حقوقی اجاره ملک که تخصص این موارد را دارد ، قطعأ قوانین دیگری را نیز به شما گوشزد خواهد کرد ، اینکه مالک باشید یا مستأجر تفاوتی ندارد ، از لحاظ قانونی هرکه ملزم به عمل به وظایفش میباشد.

ممکن است شرط خاصی بين مالک و مستأجر توافق شود که در صورت عمل نکردن به آن شرط از سوی مالک تا فلان تاريخ، مستأجر حق فسخ قرارداد را داشته باشد يا برعکس. برای مثال بين مستأجر و مالک شرط شود که تا فلان تاريخ در ملک مربوط تعميرات لازم اعمال می شود و اگر طبق اين شرط مالک تا تاريخ مذکور اقدام به تعميرات ملک خود نکند، مستأجر مستحق فسخ قرارداد و تخليه ملک قبل از پايان موعد قرارداد اجاره باشد يا اينکه در قرارداد اجاره شرط شود که در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره‌ بها موجر حق فسخ قرارداد و تخليه مستأجر را خواهد داشت، البته ما قبلأ با مثالهایی آشنا من باب این مورد در مقالات به آن اشاره کرده ایم، اما در حال موضوع ما موضوع عدم پرداخت اجاره بها توسط مستأجر میباشد.

در صورتی که مستأجر دو بار ظرف يک سال در اثر اخطار يا اظهارنامه که توسط وکیل مالک یا موجر تنظیم شده است، اقدام به پرداخت اجاره‌بها کرده باشد و ‌برای بار سوم اجاره‌بها را در موعد مقرر به موجر نپردازد ، موجر می تواند با تقديم دادخواست مستقيمأ از دادگاه‌ تخليه مستأجر را ، انجام دهد ، زیرا که حکم دادگاه در اين مورد قطعی است.
البته در صورت عدم پرداخت اجاره‌بها موجر میتواند شروطی را به نفع خود بگنجاند به طور مثال در قرارداد ذکر شود در صورت تأخير در پرداخت اجاره بيش از ۱۰ روز موجر می تواند اجاره را فسخ و طبق قانون روابط موجر و مستاجر ، مورد اجاره را فسخ کند ، اما به هر روی روش درست آن مشاوره حقوقی میباشد ، مسیری که میروید برای اینکه درست حرکت کنید به حضور حقوقدان نیازمند است.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 15 =