عدم پرداخت مهریه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در قانون و جامعه ، مهریه یک بدهی است که با نظر و تشخیص دادگاه به جای پرداخت یکباره به شکل قسطی دریافت می شود و این مساله هیچ تأثیر خاصی در ماهیت آن ندارد ، البته در رابطه با این موضوع مشاوره حقوقی مهریه عنوان میکند که همیشه به صورت اقساطی نخواهد بود .

برخی مردان تصور می کنند بعد از پرداخت چند قسط مهریه می توانند دیگر آن را نپردازند اما باید به این مساله توجه کرد که در صورت عدم پرداخت مهریه و این دین، مهریه از حالت اقساط به حالت حال درمی آید و با منتفی شدن حالت اقساط مرد مجبور خواهد شد تا تمامی آن را به شکل نقد بپردازد و دیگر امکان قسطی شدن آن وجود ندارد ، بهتر است قبل از انجام کاری از یک مشاوره حقوقی خانواده استفاده کنید.

اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را داشت  اما از پرداخت آن خودداری کرد ، زوجه مهریه خود را به اجرا می گذارد .چنانچه ظرف مدت ده روز مالی، زن دارایی شوهر را معرفی کند، فورأ نسبت به توقیف آنها اقدام می شود، اگردارایی زوج فقط  حقوق او باشد ،( اگر مرد همسر دیگری نداشته باشد) تا یک چهارم  آن ماهانه به زوجه تعلق می گیرد،تا زمانی که مهریه کاملأ پرداخت شود  و مرد تا پرداخت کامل مهریه زن نمی تواند از کشور خارج شود اما در صورتی که مرد اموال دیگری غیر از حقوق داشته باشد دادگاه  اموال او را می فروشد و مهریه از این طریق پرداخت می شود.

 اما اگر مرد توانایی مالی نداشت ، زن می تواند توسط وکیل ، به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست استرداد مهریه به دادگاه بدهد .

حال مشاوره حقوقی اضافه میکند که اگر مرد مالی داشته باشد و زن فکر کند که در طول مدتی که دادگاه تشکیل می شود، مرد آن مال را می فروشد یا جابه جا می کند، از دادگاه می خواهد قرار تأمین خواسته صادر کند ، با این درخواست قرار تأمین صادر می شود و مال  تا صدور حکم دادگاه ، توقیف می شود . از این مال تأمین شده می توان ، مهریه را برداشت  در غیر این صورت ، عدم پرداخت مهریه ، ضمانت اجرایی دارد.

اگر مرد معسر نباشد و بدهی خود را پرداخت نکند ،به زندان می رود ، اما اگر توسط دادگاه معسر شناخته شود، دادگاه رأی به تقسیط مهریه می دهد .

مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما توسط وکیل بهترین راه است برای جلوگیری از تضعیع حق و حقوق .

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.