آخرین خبرها
در قانون از همه لحاظ همه چیز در نظر گرفته شده است ، مشاوره حقوقی بر این موضوع تأکید دارد که قانون حقوق قانونی هر فرد و چیزی را نشانه گرفته و به طرفیت آن دفاع میکند .

عسر و حرج

در قانون از همه لحاظ همه چیز در نظر گرفته شده است ، مشاوره حقوقی بر این موضوع تأکید دارد که قانون حقوق قانونی هر فرد و چیزی را نشانه گرفته و به طرفیت آن دفاع میکند .

در قوانین طلاق که مشاوره حقوقی طلاق کاملأ به آن تسلط دارد عنوان میکند که به زن اجازه داده شده است در مواردی برای درخواست طلاق ، این اختيار در صورتی به وجود می آید که برای محکمه ثابت شود که دوام زوجيت موجب عسر و حرج است.

در این صورت میتوان برای جلوگيری از ضرر و حرج زوج را مجبور به طلاق کرد و در صورت ميسر نشدن٬ به دستور قاضی شرع طلاق داده میشود ، اما باز هم مفهوم عسر و حرج مشخص نشد.

قانونگذار در ارتباط با قانون مدنی مصادیق عسر و حرج را مشخص کرده است: عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعيتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت و سختی همراه سازد و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت اثبات و پذیرفته شدن توسط دادگاه از مصادیق عسر وحرج محسوب میشود:

ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه در مدت یک سال بدون عذر موجه ،

­اعتياد زوج به یکی از انواع مواد مخدر یا به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد میکند و عدم وی به ترک آن در مدتی که به تشخيص پزشک برای ترک اعتياد لازم بوده است.

در صورتی که زوج به تعهد خود عمل نکند و یا پس از ترک٬ مجددأ به مصرف موارد مذکور روی آورده٬ بنا به درخواست زوجه ٬ طلاق انجام خواهد شد.

­محکوميت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بيشتر.

­ضرب و شتم یا هرگونه سوءاستفاده زوج که عرفأ با توجه به وضعيت زوجه قابل تحمل نباشد.

­ابتلای زوج به بيماریهای صعب العلاج روانی یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل کند.

مشاوره حقوقی خانواده اضافه میکند که در انتهای این موارد برای اینکه قانونگذار نشان دهد قصدش از ذکر این پنج مورد بيان مثالهایی برای عسر و حرج بوده است و قصد ندارد عسر و حرج را محدود به این موارد کند٬ موارد درج شده در این قانون مانع از آن نيست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه پذیرفته شود٬ حکم طلاق صادر کند.

همچنین موسسه حقوقی ما با داشتن وکلای خانواده خبره و کارشناسانی که به شما مشاوره حقوقی رایگان میدهند ، آماده ورود در پرونده هایی همچون این موارد و موارد دیگر اعم از کیفری و حقوقی نیز میباشند.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نه =