فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اجاره یکی از روابط حقوقی است که امروزه نقش مهم و اساسی به خود گرفته است. به گونه‌ایی که منشأ بسیاری از اختلافات و دعاوی‌ که در محاکم توسط موجر و مستأجر مطرح می‌شود را می‌توان قرارداد اجاره دانست.

اجاره کردن به این معناست که فردی ( مستأجر ) منافع یک موضوع خاصی را که میتواند مال یا … باشد جهت استفاده از آن را از فرد دیگر ( موجر ) تملک‌ و در ازای این تملک و بهره‌برداری و یا استفاده مبلغی را به عنوان اجاره‌بها به موجر و مالک بپردازد.

حال ممکن است مشکلاتی مابین این دو مالک و مستأجر پیش آید که گاهأ اوج بگیرد.

یکی از این موارد فسخ قرارداد است که ما در این مقاله میخواهیم به فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر بپردازیم .

ناگفته نماند که پس از تعیین مدت اجاره و تدوین اجاره‌، قرارداد به هیچ عنوان نه توسط موجر و نه توسط مستاجر قابل فسخ نیست، مگر در شرایط خاص.

البته که اگر تصمیم به این کار دارید ، مشاوره حقوقی ملکی بهترین راه حل است برای تفهیم این موضوع حقوقی .

همانطور که گفتیم قرارداد بعد از تکمیل شدن حق فسخ را این میان به طرفین نمیدهد مگر در مواقعی خاص ، ممکن است شرط خاصی بین مالک و مستاجر پیش‌بینی شود و سر آن به توافق برسند ، که در صورت عمل نکردن به آن شرط از سوی مالک تا فلان تاریخ ( تاریخ و شروط باید مشخص و مندرج باشد ) ، مستاجر حق فسخ قرارداد را داشته باشد یا برعکس. برای مثال بین مستاجر و مالک شرط شود که تا فلان تاریخ در ملک مربوط تعمیرات لازم اعمال می‌شود و اگر طبق این شرط مالک تا تاریخ مذکور اقدام به تعمیرات ملک خود نکند، مستاجر مستحق فسخ قرارداد و تخلیه ملک قبل از پایان موعد اجاره باشد.

میتوان این توافقات را زیر نظر وکیل و یا با مشورت با مشاوره حقوقی اجاره ملک صورت بگیرد .

چنانچه برای طرفین قرارداد نسبت به اینکه آیا دارای حق فسخ هستند یا خیر تردید حاصل شود، اصل بر آن است که حق فسخ حاصل نشده است.و معمولا در قراردادهای اجاره این شرط وجود دارد که موجر یا مستاجر در صورتی که مایل به فسخ و بر هم زدن اجاره باشد یک یا دو ماه قبل از بر هم زدن اجاره به طرف مقابل اعلام کند در این صورت با تسویه‌حساب موجر و مستاجر قرارداد اجاره به پایان می‌رسد موسسه حقوقی ما نیز با وجود مشاوره حقوقی میتواند کمک و موارد خاصی را که بتوان روی آن اقدام کرد را برای شما روشن کند.

یکی از مهم‌ترین علت طرح دعوای تخلیه که بیشترین شکایات را من باب این موضوع دارد، پایان یافتن مدت اجاره است. اگر به هر دلیلی که مالک یا مستاجر، مدعی خاتمه یافتن قرارداد اجاره باشد و طرف دیگر آن را نپذیرد ممکن است، دعوای تخلیه مجال طرح پیدا می‌کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.