قانون اجاره

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ما در مقاله ها در این باره صجبت کردیم و تا الان دریافتیم که قرارداد اجاره همیشه به خوبی و خوشی به پایان نمی‌رسد و گاهی پایان اجاره با شروع اختلافات موجر و مستاجر همراه است. حل این اختلافات معمولا مدتی وقت دو طرف را می‌گیرد؛ اما با قواعدی که در قانون پیش‌بینی شده است از قبل می‌توان دریافت که حق با کدام طرف است.

اگر با مشاوره حقوقی ملکی در این باره مشاوره کرده باشید به نکاتی همچون خسارت تاخیر در بازگرداندن مبلغ رهن ، فسخ قرارداد اجاره ، جبران خسارت‌های وارده به ملک از محل رهن و … اشاره خواهد کرد و اطلاعات مربوط به آنها را خواهد داد.

مبلغی را که مستأجر در زمان عقد قرارداد نزد مالک یا موجر گرو می‌گذارد، رهن نامیده می‌شود و تضمینی است از سوی مستأجر به موجر برای ملک اجاره داده شده و این مبلغ به عنوان قرض‌الحسنه توسط مستأجر به مالک داده می‌شود و قانونأ هر زمانی که مستأجر ‌آن را درخواست ‌کند، حق دریافت مبلغ داده‌شده را دارد.

اما در قرارداد اجاره شرط می‌شود تا پایان مدت اجاره، مستأجر حق مطالبه وجه داده‌شده را ندارد.

در ضمن به صورت عرفی نیز چنین است که مستأجر تا زمان پایان عقد قرارداد حق مطالبه‌ مبلغی را که به عنوان رهن نزد موجر گرو گذاشته اسـت، ندارد؛ بنابراین اگر زمان قرارداد به اتمام برسد، مستأجر می‌تواند درخواست پس گرفتن وجه داده شده به عنوان رهن را داشته باشد، در غیر این صورت قرارداد به طور توافقی بین موجر و مستاجر تمدید می‌شود و همین تعهد تا زمان تعیین شده باقی می‌ماند. اما اگر قرارداد تمام شود، مالک تقاضای تخلیه ملک مذکور را می‌کند و مستأجر در قبال تخلیه ملک حق مطالبه‌ مبلغی را که به عنوان رهن نزد موجر گرو گذاشته است، دارد.

مشاوره حقوقی اجاره ملک بسیار توانمندتر از این مقالات میتواند برای شما کمک کننده باشد.

مطابق قانون روابط موجر و مستأجر تخلیه ملک اجاره داده شده هم‌زمان با دریافت مبلغی که به عنوان رهن نزد موجر است، صورت می‌گیرد.

اگر به هر دلیلی موجر دربازگرداندن مبلغ رهن به مستأجر کوتاهی و مستأجر در مطالبه حقوق خود به مشکلاتی برخورد کند می‌تواند از طریق تقدیم دادخواست به مراجع قضایی حقوق خود را مطالبه کند.

در صورتی که مبلغ رهن کمتر از پنج میلیون تومان باشد، با مراجعه به شورای حل اختلاف حقوق خود را مطالبه می‌کند و اگر مبلغ رهن بیش از پنج میلیون تومان باشد، باید به دادگاه عمومی مراجعه کند؛ زیرا به دلیل بالا بودن مبلغ باید قبل زمان صدور حکم از طریق توقیف اموال بلامانع موجر ، طلب خود را بگیرد.

از لحاظ قانونی وقتی قرارداد اجاره تمام شود مستأجر هیچ حق و حقوقی در ماندن در ملک ذکر شده را ندارد و حتی در صورت پس نگرفتن مبلغ رهن، باید اقدام به تخلیه ملک کند. مستاجر مبلغی را که به عنوان رهن نزد موجر گرو گذاشته است، می‌تواند پس از اتمام مدت اجاره‌نامه از طریق مراجعه به دادگاه و تنظیم دادخواست دریافت کند ، بعد از اتمام عقد قرارداد اجاره مستاجر مکلف به تخلیه ملک بوده و از طریق تقدیم دادخواست، دادگاه حکم صادر می‌کند.

قانون اجاره دارای موارد بسیاری میتواند باشد که از طریق موسسه حقوقی میتوانید به آنها دست پیدا کنید.

شما ضمن عقد هر قراردادی میتوانید از وکیل یا حتی مشاوره حقوقی کمک بگیرید ، اگر در حضور آنها عقد قرارداد را انجام دهید ، از خسارات احتمالی در آینده جلوگیری خواهید کرد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.