قانون چک

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

قانون چک

طبق مشاوره حقوقی چک و بر اساس قانون چک ، چک باید به صورت نقد و بدون وعده صادر شود چرا که قرار است چک همانند اسکناس وسیله پرداخت نقدی باشد. بنابراین اگر به فرض مثال، امروز چکی برای تاریخ فردا یا هفته یا ماه آینده یا سال آینده صادر شود، صادرکننده چک در صورت نداشتن موجودی مجازات کیفری نخواهد شد زیرا این چک حقوقی است.

 

همانطور که می دانید، صدور چک بدون وعده، بسیار نادر است و حتی بسیاری از چک هایی که صادرکنندگان آن توسط دادگاه به مجازات حبس محکوم می شوند، در واقع چک های وعده دار و حقوقی هستند اما دلیل تعیین مجازات در این موارد آن است که صادرکنندگان چک به عنوان متهم در دادسرا یا دادگاه قادر به اثبات این موضوع که چک به صورت وعده دار صادر شده است، نیست ، البته این موضوع در دست مشاوره حقوقی وصول مطالبات میباشد برای راه و کار بهتر است برای اطلاع از قانون چک به وی مراجعه کنید.

 

یک نکته مهم که باید به آن دقت کنید، این است که هرگاه دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت نکند، دستش در مجامع قضایی به جایی بند نیست و اگر چک موجودی نداشته باشد در واقع یک برگ کاغذ بی ارزش است.

برخی گمان می کنند برای وصول وجه چک از طریق دادگاه، فقط باید شکایت کیفری کنند در حالی که حتی اگر این شکایت به نتیجه برسد، دادگاه تنها حکم به مجازات حبس خواهد داد و درباره طلب دارنده اظهار نظر نمی کند. هم درباره چک های کیفری و هم چک های حقوقی، دادگاه تنها در صورتی حکم به پرداخت مبلغ چک در وجه دارنده چک خواهد داد که دارنده به عنوان خواهان، فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه دادرسی از طریق ابطال تمبر و سایر تشریفات قانونی برای وصول مطالبات ،آن را تحویل دفتر دادگاه کند.

در غیر این صورت دادگاه قانونا نمی تواند حکمی مبنی بر پرداخت مبلغ چک صادر کند. البته در بسیاری موارد، صادرکننده به علت ترس از مجازات، خود رأسا مبادرت به پرداخت مبلغ چک می کند. در این صورت زحمت تقدیم دادخواست نیز از دوش دارنده چک برداشته خواهد شد.

 

قانون چک جدید و قدیمی ندارد ، گاهأ به این قوانین قوانین جدیدی اضافه میشود ، این نیاز است که بر طبق شرایط اقتصادی و … برخی از قوانین به روز شوند ، مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما به راحتی میتواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد چرا که هیچ فردی غیر از یک حقوقدان نمیتواند به شما آگاهی درست دهد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
امتیاز دهی به این مطلب حقوقی
  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان تخصصی بودن مطلب
  • 100 % رایگان بودن مشاوره حقوقی
  • آشنایی و درک ساده نسبت به موضوع
4.8
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 بازدید مجدد)