مالیات انحصار وراثت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مالیات بر ارث مانند سایر منابع مالیاتی بر اساس قانون مالیات های مستقیم محاسبه می شود.

اگر با مشاوره حقوقی انحصار وراثت مشاوره کنید ، به شما خواهد گفت که در این راستا، هرگاه در نتیجه فوت شخصی، مالی از متوفی به ورثه برسد، وراث یا نماینده قانونی آنها موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ فوت متوفی، به سازمان امور مالیاتی محل سكونت مرحوم یا مرحومه مراجعه و با ارائه اسناد مربوطه، صورت اموال و بدهی های وی را در اظهارنامه مخصوص مالیات بر ارث گزارش نمایند.

مشاوره حقوقی ارث در ادامه عنوان میکند ، پس از تشكیل پرونده متوفی، گواهینامه تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث صادر و به ورثه داده می شود. این گواهینامه یکی از مدارک لازم برای درخواست گواهی حصر وراثت از شورای حل اختلاف می باشد. در این گواهی، اسامی وراث قانونی اعلام و میزان سهم الارث هر یک از آنها مشخص می گردد.

پس از تکمیل اظهارنامه، کلیه اموال منقول و غیرمنقول متوفی به نرخ روز توسط ماموران تشخیص مالیات قیمت گذاری می شوند و کلیه بدهی های متوفی مانند وام ها، مهریه و غیره از آن کسر می شود. پس از آن با توجه به سهم الارث هر یک از وراث، مالیات انحصار وراثت به نسبت محاسبه می شود.

هرگاه فردی فوت کند اموال او به وراث تعلق میگیرد برای آنکه بتوان اموال متوفی را تقسیم کرد و گواهی انحصار وراثت گرفت ابتدا میباسیت مالیات بر ارث را پرداخت کرد و با در دست داشتن برگه مالیاتی شروع به اقدامات مربوط به گواهی انحصار وراثت نمود.

برای اولین بار مبحث مالیات بر ارث درآبان ماه ۱۳۱۶در قانون مالیات بر ارث مطرح شده که در سال ۱۳۳۶ در این قانون اصلاحاتی انجام شد.

اموالی که مالیات بر آنها تعلق میگیرد:

شامل اموال منقول و غیرمنقول میشود چه در داخل ایران چه در خارج ایران که الیته بعد از کسر کلیه دیون و هزینه های مبوط به کفن و دفن محاسبه میشود.

 مالیات بر ارث بر دو نوع است:

۱٫ مالیات بر ماترک : مالیاتی که بر اموال به جا مانده از متوفی محاسبه میشود.
۲٫مالیات بر سهم الارث : از سهم الارث هر طبقه با نرخ های خاص مالیات وصول میشود.

مشاوره حقوقی میتواند راهبر خوب و مناسبی باشد که زیرا به تمام این مسائل حقوقی آشنایی دارد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.