مجازات ادم ربایی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رضایت نداشتن شخص ربوده شده یکی از شرایط تحقق جرم آدم ربایی است.

آدم ربایی مانند سایر جرائم دارای سه عنصر است: عنصر مادی. عنصر قانونی. عنصر معنوی.

عنصر قانونی آدم ربایی در قانون مجازات جرم انگاری شده است که در این ماده حتی مخفی کردن نیز جرم تلقی شده و مجازات آن ۵ الی ۱۵ سال می باشد.

البته بسیار به قاضی نیز بسته است ، زیرا شرایط ها متفاوت خواهد بود ، در خود اصل مجازات ولی تأثیری نخواهد داشت.

همانطور که در مقاله های مربوط به مشاوره حقوقی آدم ربایی عنوان کردیم ، این شرط را میتوان مهمترین عنصر تحقق جرم آدم ربایی دانست؛ زیرا به این معنا است که عمل ربایش باید بدون رضایت شخص ربوده شده صورت گيرد و با وجود رضایت شخص ربوده شده٬ تحقق این جرم منتفی است.

به عنوان مثال شخصی با رضایت خود سوار اتومبيلی میشود که به مقصد خارج شهر در حرکت است و راننده در ميانه راه و در بيرون از شهر٬ عمدأ از مسير خارج میشود و مسافر را به نقطه ای دور افتاده منتقل و او را محبوس میکند. در این حالت از لحظه انحراف راننده از مسير و انتقال شخص به مکانی دیگر جرم آدم ربایی محقق میشود.

در حقيقت انتقال شخص ربوده شده از محلی به محل دیگر را باید شرط دیگر وقوع جرم آدم ربایی عنوان کرد که در غير این صورت این جرم بی معنا خواهد بود.

در جرم آدم ربایی اساسأ مباشرت و همکاری مجرم در ارتکاب جرم شرط نيست و رباینده بنا به تصریح کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی ٬  میتواند این جرم را به وسيله دیگری انجام دهد؛ مانند زمانی که ربایش از سوی شخصی مجنون انجام گيرد.

در این مورد سبب جدا از مباشر خواهد بود و مسئوليت کيفری متوجه سبب است.آدم ربایی جرمی عمدی است ، بنابراین مرتکب باید قصد ربودن انسان زنده ای را برخلاف ميل وی داشته باشد و با فقدان این شرط جرم آدم ربایی قابل تحقق نخواهد بود. مانند اینکه شخصی بدون اطلاع از اینکه شخصی در صندوق عقب اتومبيل وی محبوس است٬ او را به محل دیگری منتقل کند.

مشاوره حقوقی در چنین مواقعی بسیار کار آمد خواهد بود زیرا که به راحتی میتوانید از حق و حقوق خود با خبر شوید.

ناگفته نماند  آدم ربایی از جمله جرائمی است که با نظم عمومی در ارتباط است و از جمله جرائم غیر قابل گذشت  می باشد و دارای جنبه عمومی است.همچنین ازجمله جرائمی است که مقید به نتیجه است و تا به مرحله انجام نرسیده باشد این جرم اتفاق نیفتاده است. همچنین از جمله ویژگی های این جرم اینکه غیر قابل تعلیق بودن می باشد.

در رابطه با مجازات آدم ربایی ، هر آنچه کمی شما را با آن آشنا کند را عنوان کردیم ، حال برای دقیق تر دریافتن چگونگی این جرم کیفری و دیگر مصداق آن، مشاوره حقوقی دعاوی کیفری را در نظر گرفته تا وکیل کیفری بتواند بهتر به شما کمک کند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.