مجازات انتشار عکس های خصوصی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عکس و فیلم جزئی از حریم خصوصی به حساب می آیند، حق امنیت فـــردی، محفوظ ماندن مـسـکــن و حـیـثـیــت و تعرض‌ناپذیری مکاتبات و… حق یک فرد است .

حق خلوت عبارت است از حق داشتن یک چارچوب محافظت شده، امن و خالی از بیگانگان که در آن به دور از مداخله و فشار دیگران، شخص آن طور که میل دارد، زندگی کند. یکی از مهم‌ترین مباحث مربوط به حق خلوت، شناخت معیار و مصداق‌های آن است.

مشاوره حقوقی انتشار عکس های خصوصی در این میان عنوان میکند در صورتی که جرمی در این باره و دخالت و اختلال در این حریم خصوصی صورت بگیرد از سمت پلیس یکی از حساس ترین ها خواهد بود.

پلیس فتا که در اینگونه جرائم پلیس پیگیری و پیشگیری است گفته : در خصوص انتشار تصاویر و فیلم‌های خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبر، باید گفت که قانونگذار در فصل پنجم قانون جرائم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸ به موضوع هتک حیثیت و نشر اکاذیب (جرم تشویش اذعان عمومی ) پرداخته و ماده ۱۷ این قانون، انتشار صوت ، تصویر ی، فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او، جز در موارد قانونی یا دسترس دیگران قرار دادن آن‌ها را جرم انگاری کرده است.این‌گونه جرائم اغلب موجب هتک حیثیت افراد شده، لذا جزء خط قرمزهای پلیس فتا محسوب می‌شود،

قانون جرایم رایانه ای ، مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و پیام رسان های موبایلی را جزای نقدی و حبس ، تعیین کرده اند که انواع مختلف دارد ، در خود ذات جرم تغییری نخواهد کرد ولی اینکه چگونگی جرم به چه شکل است ، مشاوره حقوقی میتواند با استناد به آنها در روند پرونده تأثیر گذارها را به شما گوشزد کند .

مسئله و نکته مهمی که وجود دارد این است که آغاز رسیدگی در این نوع جرم، نیازمند مراجعه شاکی و ثبت رسمی شکایت در مراجع قضائی و دادسراهاست.

علت آنهم این است که جرم جنبه خصوصی داشته و افرادی که مدعی ارتکاب جرم مزبور علیه خود یا خانواده‌شان هستند، باید رسمأ طرح شکایت کنند.

ناگفته نماند در بعضی مواقع انتشار محتوای غیر اخلاقی جرم اغلب از جنبه عمومی قابل رسیدگی است ، در اینجا یکی از مصداق اینکه میگوییم چکونگی جرم صدق میکند، با توجه به جنبه عمومی موضوع این گونه جرائم ، یعنی جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی مانند هرزه‌نگاری مستقیمأ توسط پلیس قابل پیگیری و مقابله قانونی از طریق گزارش به دستگاه قضائی است، بنابراین نیازی به طرح شکایت از طرف شاکی خصوصی نیست. اینگونه جرایم را  افراد می توانند به پلیس از جهت پیگیری و رسیدگی گزارش نمایند .

برای اطلاع از مجازات انتشار عکس های خصوصی حتمأ باید نوع و چگونگی جرم را بیان کنید ، همچنین باید از یک مشاوره حقوقی دعاوی کیفری کمک بگیرید ، مطمعأ باشید که پشتیبانی در این راه بهترین کمک است .

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.