مجازات توهین به مامور نیروی انتظامی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

همه ما تا به حال با مأموران و افراد دولتی برخورد داشتیم ، پلیس های عزیزی که در همان به اصطلاح خود مانی تر مأمورین ۱۱۰ و … در اطراف ما هستند و در کمین خلافکاران و در عین حال آماده کمک رسانی به ما…

گاهأ دیده شده که برخی از افراد بدون فکر و توجه ! به مأمورین دولت توهین و حتی با آنها دست به گریبان شده !

باید گفت که اینان افرادی هستند که به هیچ عنوان تعادل ندارند که چنین کار خطایی کرده اند چرا که قانون از جرم توهین به هیچ کسی نمیگذرد و در صورت نیاز برای مجرمین مجازات حد در نظر میگیرند ، چه برسد به مأمور دولت آن هم اگر در حال انجام وظیفه باشد، مجازات توهین به مامور نیروی انتظامی در دسته مجازات حد خواهد بود.

بسیاری از افراد شاید آستانه صبر و تحملشان پایین باشد و از این اشتباهات به صورت نا خود آگاه کنند ولی اگر با مشاوره حقوقی توهین در این باره اطلاعات میگرفتند متوجه میشدند که بی کنترلی اعصابشان اصلأ به نفع نیست و با نا آگاهی ، خود و خانواده اشان را در دسردسر عظیم نمی آندازند.

قانون برای فرد اخلالگری که به مامور پلیس در حین انجام وظیفه توهین کرده باشد،دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق حکم در نظر گرفته است ، این نیز هم به شرایط ارتباط دارد ، اینکه آیا در زمان بحث ، توهین همراه با تهدید و افترا همراه بوده یا خیر.

طبیعتأ هر آنچه شخصی که به او توهین می‌شود از شأن و مقام اجتماعی بالاتری برخوردار باشد توهین به او هم جرم بزرگ‌تری محسوب می‌شود؛ به همین دلیل توهین به مقامات دولتی دارای مجازاتی سنگین‌تر نسبت به توهین به افراد عادی است که به طور کل در این خصوص قانون در این باره به سبب آن توهین کند به سه تا ۶ ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد، اینکه جرم چه گونه و به چه شکل رخ داده بسیار مهم است ، میتوانید از مشاوره حقوقی از بابت این موضوع بپرسید تا جرم دقیق آن را به شما بگوید و اما اگر موضوع کیفری توهین ،خیلی از مراتب بالایی و جدی تری برخوردار است که شک نداشته باشید نیازمند وکیل کیفری کار خواهید بود.

این را به خاطر داشته باشید تحت هیچ شرایطی با مامور پلیس درگیر نشوید. حتی اگر احساس می‌کنید بازداشت شما غیر عاقلانه بوده، سعی نکنید با پلیس درگیر شوید؛ چرا که خودتان را بدجوری توی چاه انداخته‌اید و در این حالت حتی اگر از اتهام اولیه هم تبرئه شوید، با این محکومیت سنگین روبه‌رو هستید. بهترین راه این است که در این شرایط با پلیس به دادسرا بروید و در آنجا سعی کنید با ارائه واقعیت خودتان را تبرئه کنید.

طبق قانون هرگونه حمله یا مقاومتی در هنگام انجام وظیفه مامور پلیس، تمرد محسوب می شود و در این حالت اگر خدای ناکرده اسلحه و حتی یک چاقوی کوچولوی دسته سفید نشان دهید، باید بین ۶ ماه تا ۲ سال پشت میله‌های زندان بدون همان چاقو میوه پوست بکنید.

نکته مهمی هم که در این مورد وجود دارد این است که جرم درگیری با ماموران از آن جرایمی است که جرم عمومی محسوب می شود و این یعنی اینکه حتی اگر مامور پلیس هم دیگر نخواهد پیگیر موضوع یش آمده بشود و رضایت هم بدهد، بازهم دادستان موضوع را پیگیری می‌کند، مجازات توهین به مأمورین و افراد دولت مجازاتی نیست که آن را شوخی بگیرید.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.