مجازات جعل اسناد عادی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

استحکام روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … مستلزم آن است که افراد جامعه بتوانند به صحت و درستی نوشته‌ها و اسنادی که برای اهداف گوناگون بین آنان تنظیم و رد و بدل می‌شود اطمینان داشته باشند.

جعل اسناد و استفاده از سند مجعول عامل از بین رفتن اعتماد عمومی و بسیاری از ضررهای مادی و معنوی است که به اشخاص و جامعه وارد می‌شود.

به‌عنوان مثال جعل مدرک دانشگاهی، پول یا اوراق بهادار باعث خدشه‌دار شدن حیثیت و اعتبار علمی دانشگاه و اقتصاد مملکت می‌شود.

می توان گفت كه جعل عبارت است از ساختن يا تغيير آگاهانه نوشته يا سند برخلاف حقيقت به ضرر ديگری. ساختن مهر يا امضای اشخاص رسمی يا غير رسمی ، خراشيدن، تراشيدن، قلم بردن، محو، اثبات، سياه كردن يا دست بردن در تاريخ سند ، الحاق نوشته‌ای به نوشته ديگر يا به كار بردن مهر ديگری بدون اجازه صاحب آن به قصد جا زدن آنها به عنوان اصل برای استفاده خود يا ديگری و به ضرر غير میباشد.

جرم جعل از جرایم غیرقابل گذشت است و رضایت شاکی خصوصی،جاعل را از تعقیب کیفری و مجازات معاف نمی کند،علاوه براین مجازات جرم جعل قابل تعلیق نیست و متهم ناگزیر به تحمل حبس تعیین شده و پرداخت جزای نقدی خواهد بود که مشاوره حقوقی جعل در این باره میتواند کمک به سزایی کند.

تفاوت های سند رسمی و عادی سند رسمی نوشته‌ای است كه توسط مأمور دولت با رعايت تشريفات قانونی و در حدود صلاحيت مأمور تنظيم شده باشد مانند گذرنامه يا شناسنامه.

اما چنانچه نوشته‌ای فاقد هر يك از اين شرايط باشد، در صورتي كه به امضای طرف رسيده باشد سند عادی محسوب مي‌شود مانند چك ، سفته و اجاره نامه‌های عادی. بايد توجه داشت كه صرف تايپ شدن يك نوشته يا نوشتن در سربرگ‌های دولتي موجب رسمی شدن سند نمیشود.

برای مثال چك يك سند عادی محسوب میگردد زيرا گر چه توسط بانك چاپ میشود و در اختيار مشتری قرار ميگيرد اما مفاد آن توسط مأمور دولت تنظيم نمیشود بلكه اين كار توسط صاحب حساب انجام و در پايان توسط او امضا میشود. بنابراين چون چك يكی از شرايط تعريف سند رسمی را ندارد (توسط مأمور دولت تنظيم نمیشود)، سند عادی محسوب میشود.
در موارد جعل اسناد ، جاعل مبادرت به ساختن يك نوشته يا سند اعم از رسمی يا عادی ميكند. مثلاً به ساختن يك شناسنامه، گواهينامه، گذرنامه،‌دانشنامه، اجاره نامه، وصيت‌نامه، قولنامه و مانند اينها دست ميزند.

مشاوره حقوقی در رابطه با مجازات جعل اسناد عادی میتواند شما را راهنمایی کند اما در اینجا به طور کلی میتوان گفت ، هر گاه شخصی اسناد یا نوشته های غیر رسمی (عادی) را جعل كند یا با آگاهی از جعلی بودن آنها مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا دو سال محكومم می شود یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محكوم خواهد شد .ممكن است این شخصی كه مرتكب جعل اسناد عادی می شود از كارمندان دولتی باشد یا از افراد عادی بنابراین فرقی نمی كند كه مامور دولتی باشد یا غیر دولتی . هر كسی كه مرتكب جعل اسناد عادی شود به مجازات مذكور محكوم خواهد شد . سند هم باید سند عادی باشد برای مثال سند اجاره كه در دفتر خانه اسناد رسمی تنظیم نشده نوشته و سند عادی است یا هر نوع سند و نوشته ای كه عادی باشد، در این شرایط یک وکیل کیفری کار را توسط مشاوره حقوقی دعاوی کیفری را در حین مشاوره حقوقی درخواست کنید تا به هدف برسید ، این مسائل مسائلی نیست که بتئانید به تنهایی یا بدون آگاهی آن را حل فصل کنید.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.