مجازات جعل امضا

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

طبق آنچه در کتاب قانون آمده، ساختن یا تغییر آگاهانه نوشته یا سند، ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیررسمی، خراشیدن، تراشیدن، قلم بردن،محو، اثبات، سیاه کردن یا دست بردن در تاریخ سند یا الحاق نوشته ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن به قصد جا زدن آنها به عنوان اصل برای استفاده خود یا دیگری و به ضرر غیر، از مصادیق جعل به شمار می رود که در این باره در مشاوره حقوقی جعل هم نیز عنوان کردیم .

اين جرم خود می تواند مقدمه ای برای ارتکاب برخی ديگر از جرايم مثل کلاهبرداری باشد که جزئی از جرائم کیفری میباشد در هر حالت و هر دو جرم ، مشاوره حقوقی دعاوی کیفری در این باره میتواند از مصداق های آن برای به اشتباه نیوفتادن شما استفاده شود.

ساختن مهر یا امضا اشخاص؛ چك، قولنامه، اجاره نامه و اسنادی نظیر آن باید توسط اشخاصی كه این اسناد متعلق به آنها است، امضا یا مهر شود. در این روش، جاعل امضا و مهر این اشخاص را جعل نموده، سپس از سند جعلی به ضرر صاحب این اسناد استفاده می‌ نماید.

طبق قانون مجازات اسلامی، برای جاعل ، مجازات حبس مقرر شده است. برای مثال، مجازات جعل احكام دادگاه‌ها، مهر یا علامت شركت‌ها یا ادارت دولتیش، اسكناس یا چك بانكی ۱ تا ۱۰ سال حبس، جعل مدارك تحصیلی ۱ تا ۳ سال حبس، جعل مهر یا علامت شركت‌های غیردولتی ۳ماه تا ۲ سال حبس است.

و در صورتی كه كارمندان یا مسوولان دولتی یا قضایی مرتكب جرم جعل شوند، مجازاتشان بیشتر از افراد عادی خواهد بود.

مجازات جعل امضا ، نسبت به اینکه جعل امضای چه شخصی و روی چه سندی شده باشد مجازات معین می‌شود.

به موجب  قانون مجازات اسلامی اگر دست خط مقام معظم رهبری و یا روسای سه قوه(به اعتبار مقام آنان) را جعل کنند به حبس از سه تا ۱۵ سال محکوم خواهند شد.

همچنین چنانکه امضا یا مهر معاون اول رئیس جمهور، وزرا، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس قضات، یکی از کارمندان و مسئولین دولتی از حیث مقام رسمی آنان باشد، متناسب با مورد مجازات حبس از یک تا ده سال خواهد داشت.
به موجب قانون مجازات اسلامی هر كس در اسناد و نوشته های غير رسمی جعل يا تزوير كند يا با علم به جعل و تزوير آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال يا تا دوازده ميليون ريال جزای نقدی محكوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما با داشتن خبره ترین افراد از کارشناسان حقوقی گرفته تا وکلای حقوقی و کیفری ، آماده همکاری و کمک رسانی در تمام  ساعات میباشند.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.