مجازات جعل واستفاده از سند مجعول

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در ایران جعل که جزای کیفری دارد ، به دو دسته مادی و معنوی تقسیم میشود .

متأسفانه ما با رشد جرایم کیفری همچون جعل روبه رو هستیم ، یکی از مقامات قضایی ایران اعلام کرده‌است ، تنها در یک دادسرا حدود ۸ هزار پرونده جعل سند وجود دارد.

در چنین جرایمی حتمأ باید وکیل کیفری در کنارتان باشد ، روند این چنین جرائم ساده نیست و نخواهد بود.

جعل به زبانی عامیانه یعنی اینکه فردی نوشته و یا امضایی را بوجود آورد و یا تغییر دهد به صورتیکه نوشته و امضای جدید بر خلاف حقیقت باشد. یعنی فرد جاعل میخواهد دروغ را به جای حقیقت استفاده کند و فرد را فریب دهد ، ابن موضوع با فریب و نیرنگ متفاوت است ، فریفتن و نیرنگ جزئی از این جرم هستند ولی عنصر اصلی خیر زیرا که فریب بیشتر برای کلاهبرداری استفاده میشود .

بارز ترین وجه تفاوت استفاده از سند مجعول با کلاهبرداری این موضوع است که در کلاهبرداری بایستی انسانی فریب بخورد ولی در جرم استفاده از سند مجعول این فریب شاید به وسیله دستگاه الکترونیکی باشد یعنی شخصی که از یک کارت تلفن و یا کارت عابر بانک جعلی تا مسائل دیگر استفاده می کند ارکان جرم استفاده از سند مجعول تحقق پیدا کرده است.

 عنصر قانونی جرم استفاده از سند مجعول در قانون مجازات اسلامی  که بخش تعزیرات مقرر می دارد:« هر کس در اسناد یا نوشته های غیر رسمی جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد….»  بديهی است از نظر کيفری مورد استفاده قرار دادن با علم برای مرتکب لحاظ شده است که در توضیحاتی که پیشتر در مشاوره حقوقی جعل داده شد بدان اشاره گردید ، موارد قانونیی دارای مسائلی ثقیل هستند ، حقوق دانان و مشاوره حقوقی میتواند من باب این موضوع در این رابطه روان تر و سهل تر برایتان شفاف سازی کنند.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.