آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی کیفری » مجازات فحاشی ناموسی

مجازات فحاشی ناموسی

متأسفانه امروزه هیچ جایی نیست که از تیر رس توهین و فحاشی به دور باشیم .

در مشاوره حقوقی که در موسسه حقوقی ما به دیگران میدهیم ، با موارد زیادی در رابطه با جرایمی چون توهین و تهدید و فحاشی روبه رو میشویم که خوب امری طبیعیست که ای کاش نبود .

این موضوع توهین از دیرینه همچنان بوده و امروزه با راحت تر شدن زبان و مواردی که وارد آن شده ، این موضوع بیش از پیش دیده میشود.

ممکن است در محیط خارج از منزل هر طرفی بروید با چنین چیزی مواجه شوید.در برخی مواقع این توهینات را در حالتی گذری به گوشمان میخورد و متأسفانه گاهی هم به خود شخص توهین و فحاشی وارد میشود.

مشاوره حقوقی توهین من باب این جرم عنوان میکند مهم‌ ترین فحاشی یا ناسزای این جرم‌  ، قذف است.

به زبان ساده مشاوره حقوقی دعاوی کیفری می‌ توان گفت قذف برابر نهاد فقهی فحش ناموسی است.

ناپسندیده بودن این عمل توهین تا جایی است که از دیرباز به عنوان یکی از حدود و در ردیف جرائمی نظیر زنا، لواط ، قتل عمد و نوشیدن مشروبات الکلی قرار گرفته است.

در ادامه مطلب بالا که ذکر شد ، باید اضافه کنیم که حدود جرائمی هستند که مجازات آن براساس کتاب یا سنت تعیین شده و غیرقابل تغییر است.مانند قتل که کاملأ آنچه در انتظار قاتل خواهد بود مشخص و مبراست.

بنابراین قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هرچند مرده باشد.

اما ما در این مقاله با کمک مشاوره حقوقی رایگان خود ، در رابطه با این موضوع میخواهیم مواردی را بیان کنیم ، از جمله مجازات فحاشی ناموسی .

توهین و فحاشی به افراد در صورتی که موجب حد قذف نباشد موجبات تعقیب متهم و حسب مورد مجازات وی تا ۷۴ ضربه شلاق یا جزای نقدی و یا حبس خواهد بود. توهین به افراد با توجه به سمت یا در حین انجام وظیفه یا به سبب انجام وظیفه غیر قابل گذشت است که مشاوره حقوقی رایگان ما کمک بهتری میتواند کند.

همانطور که در بالا توسط مشاوره حقوقی رایگان اشاره کرده بودیم ، چنانچه الفاظ به کار برده شده با مضمون این باشد که عمل غیر مشروع شرعی را به شما نسبت داده باشد، به مجازات قذف و در صورتیکه صرفا الفاظ رکیک برای فحاشی به کار برده باشد نیز به مجازات شلاق و جزای نقدی محکوم خواهد شد.

شما نیز میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی رایگان تلفنی موسسه ما در رابطه با جرم توهین و فحاشی اطلاعات جامع تری به دست آورید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری

مجازات سرقت تعزیری مجازات سرقت تعزیری به انواع آن ارتباط دارد ، همانطور که میدانید …

۳۹ نظر

 1. سلام.شخصی در تماس تلفنی بنده را تهدید و سپس فحاشی نموده . با توجه به ضبط مکالمات تلفنی و ثبت شماره تلفن ایشان آیا قابل پیگیری قضایی میباشد

 2. سلام بنده کاره انیمیشن انجام میدم طبق قرار داد مبلغ ۹۰۰ نومان بستیم.ایشان۱۵۰تومان پیش پرداخت دادند و من ۳ روز کارکردم و نسبتا کار را پیشبردم یکدفه پیام کتسلی دادند و میگویند پیش پرداخت را میخواهند و فوحش ناموس میدهند اما بنده جواب نداده ام . سوال اینجاست که پول حق بنده است ؟ تکلیف فوحش هایشان چه میشود میتوان رسیدگی کرد؟

  • با سلام
   دوستعزیز باید بر طبق مفاد قرارداد فی مابین عمل نمایید.
   بله میتوانید جهت توهین و فحاشی از وی شکایت کیفری به عمل آورید.

   • قرار دادی نبستیم همه چیز تلفنی بوده ایشان کردستان ساکن هستند مرز عراق و من کرج فقط خاستم بدونم ایشان میتوانند دردسر درست کنند چون ۱۵۰ تومان رقم کمیست خواستم بدونم که دردسری ایجاد میتواند کند یا خیر
    ؟
    ممنون از سایت خوبتون

 3. سلام
  همسر چند روزی هست که از کارش بدون دلیل اخراج شده.اقدام به شکایت کرده.کارفرماش تو پیامک کلی فحش ناموسی و تهدید براش فرستاده که میام دم خونتون و . . . آیا با داشتن این پیام ها میشه حقش رو گذاشت کف دستش؟
  همسرم هیچ جوابی به این پیامک ها و توهین ها نداده

 4. سلام‌یه‌‌نفرازمن‌شکایت‌کرده‌‌‌چگونه‌‌ثابت‌کنم‌که‌تهمت‌بوده

 5. سلام خسه نباشید.
  ببخشید مجازات فحش ناموسی که در اینجا قید شده تا ۱ میلیون ریال این مبلغ در چه تاریخی معین شده و هم اکنون معادل چقدر است و آیا اگر همین حد است خب مشخص است که شخص فحاش بین ۷۴ ضربه شلاق و ۱۰۰۰۰۰تومن دومی را با خیال راحت انتخاب میکند. تکلیف چیست؟؟

 6. سلام اگر در گروه دانشجویی تلگرامی دو نفر دعوایشان بشود و یکی به پی وی دیگری برود و از روی عصبانیت فحش ناموسی بدهد و قضیه تمام شود چند روز دیگر دعوا را به دانشگاه ببرند و انجا مطرح کنند که در صورت معذرت خواهی جلوی جمع و همینطور پرداخت ۵۰۰ هزار به موسسه ی کهریزک امکان بخشش وجود دارد .قسمت اول را انجام دادن اما برا قسمت دوم منتظر خبری از ایشان بودن که شکایت کرده حالا بعد چند ماه احضاریه به در منزل ارسال شده ،تکلیف چیست ایا پرونده سازی و سو پیشینه می شود یا با جریمه نقدی حل خواهد شد!لطفا سریع پاسخ بدین خیلی واجبه

 7. با سلام
  اگر کسی توهین و فحش به طرف مقابل بکنه ولی شاهد نداشته باشه چطور می تونه اثبات کنه که بهش توهین شده در حالیکه کسی اونجا حضور نداشته ؟ یا اینکه شاهد از امدن به دادگاه خودداری کنه؟ آیا شکایت کردن تاثیر داره یا نه؟

 8. علی اصغر ازلگین

  من کارمند یک ارگان دولتی هستم….یکی از پرسنل به من فحاشی کرده و شاهد هم دارم…. آیا میتوانم شکایت کنم و نتیجه ایی هم دارد

 9. سلام من شاگرد ی مغازه هستم یکی از طلبکاران صاحب مغازه چندین فحش ناموسی داد و چند بار تهدیدم کرد بهم حمله هم کرد منتها کسی بود و جدایمان کرد،یک شاهد هم دارم که صاحب مغازه کناریه میخواستم بدونم میتونم شکایت کنم؟و این که شکایت نتیجه ای داره؟جرمش در چ حده؟

 10. با سلام ، نگهبان مجموعه ای محصور نشده با من در گیر شده و درخواست مدارک و سوئیچ کرد که با هم درگیری لفظی داشتیم دوربین مدار بسته از راه دور تجمعی را ثبت کرده و نظر نیروی انتظامی اینست که دونفر باهم یقه به یقه شده اند هیچ‌گونه گواهی پزشکی ندارد و شهود همکارانش هستند که به طبع به نفع وی شهادت میدهند ایشان نیز شکایت فحاشی و ضرب و شتم نموده اند و بنده هم شاهد دارم که وی خارج از کارگاه خود مزاحم و با من درگیر شده است به نظر شما چه حکمی در پی خواهد داشت؟

 11. با سلام
  برادر خانم من از طریق تلفن همراه اقدام به فحاشی ناموسی به من کرده است. با توجه به این که صدای وی ضبط نشده و فقط خانم من شاهد و شنونده این فحاشی بوده، روند شکایت چگونه بوده و آیا امکان نتیجه گیری از شکایت وجود دارد؟
  با شکر از شما

 12. با سلام خدمت شما.
  پرسش بنده از این قراره، اگر آقایی به خانومی توهین کند و اتهام هم خوابگی با دیگر مردان را به او بزند و این موضوع را در قالب پیامک انجام دهد، چه مجازاتی میتواند در انتظار آن آقا باشد؟ با توجه به این که میان آن آقا و خانم ارتباطی صرفا عاطفی وجود داشته و آقا از فرط عصبانیت این اتهام را عنوان کرده و سپس از آن خانم بار ها عذر خواهی کرده.
  پیشاپیش از لطف شما سپاس گذارم.

 13. سلام. پسری در مدرسه پسر دیگری را فحش ناموسی داده و اون پسر هم به مشت بدهان او زده و لبش پاره شده و مسئولین مدرسه پسر ضارب را مجازات نموده اعم از اخراج چند روزه و… اما پدر مضروب که خود نیروی انتظامی است با تماس با پلیس ۱۱۰ و آوردن پلیس با لباس فرم خواهان دستگیری و بردن ضارب است در حالی که پلیس ۱۱۰ فقط بدرخواست مدیر و مسئولین مدرسه باید در مدرسه حضور پیدا کند و حتی المقدور هم بیرون مدرسه یا با لباس شخصی. حال که پدر مضروب به دادگاه شکایت کرده و حکم از دادگاه گرفته که فیلم موجود در مدرسه را برای آنها فرستاده شود که درگیری در کلاس بوده و فیلم هم نیست و پدر با اعمال نفوذ و سو استفاده از لباس و پست خواهان اعمال قدرت بوده و همه همکلاسی ها و حتی چند معلم به فحش ناموسی دادن مضروب شاهد هستند و شهادت می دهند و همچنین درگیری لفظی بین امور حقوقی و ریاست ا داره با پدر شاکی که چرا پلیس ۱۱۰ را به محیط آموزشی برای یک درگیری ساده کشانده ای و از درجه و پست و لباست سواستفاده کرده ای و ایشان بازهم تهدید به شکایت که چرا مسئولین مدرسه ضارب را فراری داده اند و نگذاشته اند مت بعد از ۳ ساعت تاخیر بعلت خاموش بودن گوشی تلفنم بیاییم او را بزنم و بعد ببریمش پاسگاه و اونجا حالش را جا بیاریم چه حکمی دارد. آیا مدیر مدرسه هم باید علیرغم شکایت ضارب بعلت فحاشی فرزندش می توانند شکایت مبنی بر سو استفاده از وی و پلیس ۱۱۰ بنمایند.
  با تشکر

 14. با سلام و تشكر از سايت خوبتون.
  اگر كسى در پيام تلگرامى فحاشى كرده باشه به من و تهديد به اومدن دم خونه كرده باشه ميتونم به پيغام تلگرامى استناد كنم و شكايت كنم؟
  و اينكه براى شكايت بايد به كلانترى برم يا به دادگاه؟

 15. سلام و خسته نباشی….
  آقا من از یه سوپر مارکت خرید کردم ک تاریخشون گذشته بود من خبر نداشتم…دخترم با مصرف خوراکی فاسد مسموم شد و بردیمش بیمارستان و بخیر گذشت….به امدم ب صاحب مغازه ماجرا رو گفتم اونم میگفت ک خرید نکن از اینجا گفتم تاریخشون گذشته میارم نشونت میدم و خلاصه جلویِ چند نفر فحش ناموسی داد….آیا شکایت کنم از این آقا نتیجه داره? البته اون چندنفر دوستان خودش بوده اند و برای شهادت فحش حاظر نمیشن…مدرک پزشکی هم ندارم ک دخترم مسموم شده

 16. باسلام
  اگرکسی باپیامک فحش ناموسی داده باشدوالفاظ رکیک به زنی نسبت دهد وتهدیدنماید ک خانواده اش را آتش میزند میتوان ازاوشکایت کرد؟مجازاتش چیست؟

 17. سلام بنده با شخصی درگیر شدیم سر دبه کردن در معامله
  بنده نیز هنگام جر و بحث عصبانی بودم نا خواسته چندتا فحش به مغازه دار دادم الان شکایت کرده و منتظر حکم هستم . موقع دادرسی حکم رو از قاضی پرسیدم گفت نهایتا ۱۰۰ تومن جریمه میشی . ولی الان شاکیم پیشه دوستان گفته ۷۰ ضربه شلاق برام نوشتن
  الان آگه راست باشه باید چیکار کنم ؟؟ میتونم تبدیل به جزا نقدی بشه ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. سلام
  اكانت ايميل بنده دزديده شده و از همان اكانت به استاد دانشگاه اينجانب فحاشي (ناموسي) و استاد هم از بنده شكايت كردن و امروز دادگاه داريم… هيچ مدركي مبني بر سرقت اكانت ندارم ، لطفا هرچه زودتر راهنماييم كنيد… سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 4 =