آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش
این روزها در مراجع قضایی با کثیری از آدمها روبه رو هستیم که با انواع دعاوی سرو کار دارند ، برخی از آنان متهم و برخی دیگر شاکی که البته دسته ای دیگر نیز وجود دارد که مسائل خانواده میباشد ، این دسته از موارد دیگر دارای آمار بالایی نیز هست.

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

این روزها در مراجع قضایی با کثیری از آدمها روبه رو هستیم که با انواع دعاوی سرو کار دارند ، برخی از آنان متهم و برخی دیگر شاکی که البته دسته ای دیگر نیز وجود دارد که مسائل خانواده میباشد ، این دسته از موارد دیگر دارای آمار بالایی نیز هست.

يکی از دعاوی مهم و پيچيده خانوادگی ، طلاق است.

پيچيدگی اين نوع دعوا از اين جهت است كه قانون‌ گذار ما برای حفظ بنیاد خانواده تشريفات طولانی و سختی را برای صدور حكم طلاق زوجين در نظر گرفته است.

يكی از اين تشريفات موكول شدن صدور حكم طلاق به صدور گواهی عدم امكان سازش است.

گواهی عدم امكان سازش بعد از اين‌كه داوران در دادگاه رای بر عدم تفاهم ميان زوجين دادند ، صادر خواهد شد. پيش از وقوع طلاق طبق قانون جديد حمايت خانواده ، بايد تكليف مسايل مالی زوجين مشخص شود که مشاوره حقوقی خانواده توصیه میکند که این موارد در حضور وکیل صورت بگیرد.

بعد از تعيين تكليف در اين خصوص ، طلاق وابسته به برآورده كردن اين تكاليف مالی است. مشاوره حقوقی عنوان میکند که در حال حاضر مدت اعتبار گواهی عدم امكان سازش سه ماه است. نكته اين است كه با انقضای مدت اعتبار گواهی عدم امكان سازش ، كليه توافقات طرفين بلا اثر خواهد بود.

گواهی صادره از مراجع قضايی در خصوص عدم امكان سازش بين زن و شوهر ، چنانچه ظرف مدت سه ماه از تاريخ ابلاغ ، به دفتر‌ ثبت طلاق تسليم نشود، از اعتبار ساقط خواهد بود.

در صورتی كه ظرف مدت مقرر گواهی ياد شده جهت اجرای طلاق تسليم دفتر ثبت طلاق شود سردفتر مكلف است به طرفين اعلام نمايد تا جهت‌ اجرای صيغه طلاق و ثبت آن حضور يابند ، مشاوره حقوقی طلاق اضافه میکند که در طلاق توافقی مخصوصأ که نیاز به حضور زوج و زوجه است ( که کار را سخت تر میکند ) و یا طلاق یکطرفه ، در صورتی که وکیل خانواده اخذ کرده باشید ، وکیل درصورت عدم حضور هر يک از طرفين در وقت مقرر، برای مرتبه دوم حداكثر ظرف مدت يک ماه دعوت و‌به شرح ذيل عمل خواهد کرد :

درصورت امتناع زوجه از حضور ، وکیل زوج صيغه طلاق را جاری و پس از ثبت به‌وسيله دفترخانه به اطلاع زوجه رسانده می شود.

درصورت امتناع زوج از حضور و اجرای طلاق ، وکیل به همراه دفتر مراتب را تاييد و به دادگاه صادركننده گواهی اعلام می دارد. دادگاه به درخواست وکیل زوجه ،‌ زوج را احضار و درصورت امتناع از حضور ، دادگاه از وکیل میخواهد با رعايت جهات شرعی صيغه طلاق را جاری و دستور ثبت و اعلام آن را به دفتر ثبت طلاق صادر‌میكند.

مشاوره حقوقی رایگان موسسه حقوقی ما ، میتواند وکیل مورد نظر را پس از شنیدن موضوع شما ، معرفی نماید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نوزده =