آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » مدت زمان انحصار وراثت
مشاوره حقوقی انحصار وراثت موسسه حقوقی یک سری از اطلاعات در ارتباط با حصر وراثت در اختیار ما قرارداده تا در این مقاله بگنجانیم . برای اقدام به این کار مدارکی از قبیل گواهی فوت ، شناسنامه متوفی و ورثه لازم است همچنین اگر متوفی قبل از فوت، متاهل بوده باشد، ارایه سند ازدواج به انضمام اظهارنامه مالیاتی و استشهادیه ضروری است ؛

مدت زمان انحصار وراثت

مشاوره حقوقی انحصار وراثت موسسه حقوقی یک سری از اطلاعات در ارتباط با حصر وراثت در اختیار ما قرارداده تا در این مقاله بگنجانیم .

برای اقدام به این کار مدارکی از قبیل گواهی فوت ، شناسنامه متوفی و ورثه لازم است همچنین اگر متوفی قبل از فوت، متاهل بوده باشد، ارایه سند ازدواج به انضمام اظهارنامه مالیاتی و استشهادیه ضروری است ؛ بر اساس استشهادیه، شهود در دفتر اسناد رسمی شهادت می‌دهند که ورثه فرد متوفی که در تاریخی مشخص فوت کرده است، چه کسانی هستند.پس از آماده شدن این مدارک و ارایه آنها توسط ورثه به شورای حل اختلاف، این شورا به صدور گواهی حصر وراثت اقدام می‌کند.

البته حضور وکیل بسیار کارآمد میباشد تا این روند طی شود.

دادگاه پس از ملاحظه اسناد و مدارک مربوط، با هزینه متقاضی درخواست وی را یک نوبت در یكی از روزنامه‌های كثیرالانتشار یا محلی آگهی می‌کند. پس از گذشت یک ماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی كه كسی به آن اعتراض نکند بدون تشكیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث ، گواهی انحصار وراثت كه بیانگر مشخصات و تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم آنها از ماترک است، صادر می‌کند.

صدور گواهی تصدیق حصر وراثت بدان معناست که ورثه فرد متوفی منحصر به افرادی است که نامشان در این گواهی قید شده است.

اگر فردی به گواهی صادرشده اعتراضی داشت با حضور مشاوره حقوقی ارث و وکیل مورد نظر متسلط بر این موضوع ، می‌تواند اعتراض خود را اعلام کند، به طور مثال یکی از ورثه ممکن است اعتراض داشته باشد که نامش در گواهی قید نشده است همچنین ممکن است موصی‌له (فردی که وصیت به نفع او انجام شده است) یکی از اعتراض کنندگان به گواهی انحصار وراثت باشد.

در رابطه با ارث زوجه باید گفت که در گذشته زوجه از اموال غیرمنقول مانند زمین اعم از عین یا قیمت آن ارث نمی‌برد و به طور طبیعی در گواهی انحصار وراثت نیز منعکس می‌شد که زوجه حسب مورد از یک چهارم یا یک هشتم اموال منقول ارث می‌برد.

این در حالی است که با اصلاح قانون مدنی که بر اساس آن زوجه از قیمت اموال غیرمنقول نیز ارث می‌برد، به طور طبیعی این موضوع در گواهی انحصار وراثت نیز منعکس می‌شود.

از جمله مشکلات عملی فرآیند انحصار وراثت آن است که اگر یکی از وراث همکاری‌های لازم را انجام ندهد و به طور مثال مدارک و مستندات مورد نیاز را به وارثی که می‌خواهد درخواست انحصار وراثت را مطرح کند، ارایه نکند، مشکلاتی برای متقاضی انحصار وراثت ایجاد خواهد شد. به دلیل آن که باید از ثبت احوال استعلام شود و تشریفات این اقدام نیز زمان‌بر است.

مدت زمان انحصار وراثت در این موارد قطعأ با وجود وکیل کوتاهتر خواهد بود زیرا که به قوانین لازم کاملأ مشرف میباشد.

از صدور گواهی انحصار وراثت تا زمان تقسیم ماترک و مطالبه ی سهم الارث شما از طریق دادگاه معمولا بین ۵ تا ۷ ماه زمان خواهد برد ، در اکثر مواقع مدت زمانی بیشتر میبرد ، ولی این زمانی که گفته شد حدودی بر طبق روند در صورت بدون وجود هیچ مشکلی است، مشاوره حقوقی میتواند شما را از مشکلات آگاه سازد.

 

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =