آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » مراحل انجام انحصار وراثت
برای انجام انحصار وراثت ، باید ابتدا با مشاوره حقوقی ارث مشاوره کرده و مسیر درست را بخواهید و در این باره اطلاعات لازم را بگیرید. مرجع صلاحيتدار برای صدور گواهی انحصار وراثت شورای حل اختلافی است که آخرین محل سکونت متوفی در آنجا قرار دارد. مطابق قانون آیين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ٬ دعاوی مربوط به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه میشوند که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران و در آن محل بوده است.

مراحل انجام انحصار وراثت

برای انجام انحصار وراثت ، باید ابتدا با مشاوره حقوقی ارث مشاوره کرده و مسیر درست را بخواهید و در این باره اطلاعات لازم را بگیرید.

مرجع صلاحيتدار برای صدور گواهی انحصار وراثت شورای حل اختلافی است که آخرین محل سکونت متوفی در آنجا قرار دارد. مطابق قانون آیين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ٬ دعاوی مربوط به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه میشوند که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران و در آن محل بوده است.

اگر هم آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نيست٬ رسيدگی در صلاحيت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران در آن حوزه بوده است. بنابراین اگر شخصی در طول مدت زندگی خود در شهرهای مختلف سکونت داشته باشد و برای مثال آخرین محل سکونتش اصفهان باشد٬ پس از فوت٬ شورای حل اختلاف اصفهان صلاحيت صدور گواهی انحصار وراثت را خواهد داشت هر چند که شخص در شهر دیگری فوت کرده باشد یا اموال وی در استان دیگری باشد.

معمولا یک یا چند تن از ورثه درخواست صدور گواهی انحصار وراثت میکنند٬ هم چنين هر ذینفعی (کسی است که در اموال متوفی نفع دارد)٬ مانند طلبکار متوفی (مثلا کسی که متوفی در وجه او چک کشيده است٬ به ميزان مبلغ چک در اموال متوفی سهم دارد) یا کسی که متوفی به نفع او وصيت کرده (موصی له) یا کسی که از سوی متوفی مامور اجرای وصيت شده است (وصی) میتوانند درخواست صدور گواهی انحصار وراثت کنند ، مراحل دقیق آن به دست مشاوره حقوقی ارث میباشد .

مخالفت یا همکاری نکردن یک یا چند تن از ورثه به هر دليلی که باشد مانع رسيدگی و صدور گواهی انحصار وراثت نيست. امروزه افراد گرفتاریها و مشغله های زیادی در زندگی روزمره خود دارند٬ نظر به این مساله و صلاحدید قانون گذار٬ لزومی ندارد که همه وراث به شورای حل اختلاف مراجعه کنند٬ همين که یکی از وراث برای گرفتن گواهی اقدام کند کفایت میکند٬ البته باید مدارک لازم را به همراه داشته باشد، در این شرایط نیز پیشنهاد وکیل کار آمد و کاردان متخصص به امور انحصار وراثت همراه شما باشد.

وقتی تصميم گرفتيد برای گرفتن گواهی انحصار وراثت به شورای حل اختلاف بروید باید بدانيد که حتما برخی مدارک را همراه خود داشته باشيد وگرنه شورا از انجام درخواست شما معذور خواهد بود. اصلیترین و مهمترین مدرکی که نباید فراموش کنيد٬ شناسنامه و گواهی فوت متوفی هستند. پس از فوت متوفی و تایيد پزشک مربوطه٬ اداره ثبت احوال ٬ شناسنامه متوفی را باطل میکند و گواهی فوت صادر میکند. ارایه اصل گواهی فوت و کپی آن به شورا نيز الزامی است. دومين مدرکی که لازم است حتما به همراه داشته باشيد استشهادیه محضری است. اسامی تمامی وراث در فرم مخصوصی که به وسيله دادگستری در اختيار آنها قرار داده میشود نوشته میشود و به وسيله دو نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را میشناسند در دفتر اسناد رسمی امضاء و امضای آنها نيز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی میشود. شما باید قبل از مراجعه به شورا این استشهادیه را آماده کرده باشيد. مدرک بعدی که حتما باید به همراه داشته باشيد٬ رسيد گواهی مالياتی است(ماليات بر ارث). وراث یا ولی یا امين یا قيم یا نماینده قانونی آنها ملزم هستند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ فوت متوفی٬ اظهارنامه مالياتی مخصوص را که حاوی تمام اقلام ماترک با تعيين قيمت زمان فوت و همچنين مطالبات و بدهیها تهيه و تکميل کنند و به اداره ماليات تسليم کنند. بعد از اینکه ماليات پرداخته شد٬ از اداره ماليات رسيد پرداخت ماليات بر ارث را دریافت کنيد و نزد خود نگه دارید.

برای مراحل انجام انحصار وراثت بهترین راه داشتن اطلاعات صحیح و درست توسط وکیل و مشاوره حقوقی میباشد.با اینه به نظر ساده میرسد ولی مراحل اداری آن پر از مسائل حقوقی و… میباشد.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 6 =