مرور زمان چیست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گاهی ممکن است حق شما ضایع گردد و یا ممکن است خدای نکرده موجب ضایع شدن حق دیگری شوید.

در صورتیکه پس از گذشت چندین ماه یا چندین سال به محکمه یا دادگاه  ، جهت شکایت و اقامه دعوی مراجعه نمایید ، به شکایت شما رسیدگی و توجه نمیشود و یا به عبارتی دیگر دعواتان شامل قاعده مرور زمان شده است.

در ابتدا مشاوره حقوقی پیشنهاد میکند تا بدانیم ، قانون مرور زمان چیست و به چه گونه خواهد بود .

قاعده مرور زمان یکی از مهمترین اصول و قواعد حقوقی است که ندانستن و یا عدم توجه به آن ممکن است خسارت جبران ناپذیر مادی و معنوی بر شخص وارد کند.

مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی به طور کلی توضیحی من باب این موضوع عنوان نموده ، قاعده مرور زمان عبارتست از گذشتن مدت زمانی  كه به موجب قانون پس از انقضای آن مدت، دعوی شنيده نمی شود و یا به عبارت دیگر طرفین دعوا حق طرح و اقامه دعوی و شکایت در محکمه را از دست خواهند داد.

لازم به ذکراست که مرور زمان در صورتی خواهد بود که شاکی به محکمه دسترسی داشته واز شکایت صرف نظر نماید و در صورتیکه به محکمه دسترسی نداشته باشد ، موضوع شامل قاعده مرور زمان نخواهد شد.

در توجیه این قاعده چنین میتوان گفت ، حقی که برای مدت نسبتأ طولانی ، مورد تعقیب و مطالبه قرار نگرفته و طرفین دعوی نسبت به آن دعوی هیچ ادعایی نکرده اند  ، دیگر حقی زنده و ثابت و قابل طلب نیست و شکایت نسبت به آن موضوع در محکمه ، برآورده نخواند بود که این موضوع در برخی از جرایم کیفری نیز تأثیر گذار خواهد بود که توضیحات بیشتر را میتوانید از مشاوره حقوقی دعاوی کیفری ، بدست آورید.

در دعاوی که مدت طولانی از آن گذشته و شواهد ، قرائن ، مدارک و اسناد از بین رفته ، در صورتیکه  طرح چنين دعوایی ، بدون قاعده باشد ، قضات ، محکمه و سیستم قضائی گرفتار هرج و مرج و سرگردانی خواهد شد.

چون بر اثر گذشت زمان ، اکثر دلایل از بین رفته و قاضی نمیتواند قضاوت عادلانه داشته باشد و از طرف دیگر اگر طرفین دعوا نسبت ضایع شدن حق خود شکایت داشته باشند باید در فرصت مناسب قانونی ، به محاکم مراجعه نمایند.

همینکه طرفین در جریان سالها از شکایت خودداری میکنند در عین حال دچار مشکلاتی خواهد شد که یکی از آنها را در اینجا بیان نمودیم ، موسسه حقوقی ما برای جلوگیری از این نا آگاهی ها ، مشاوره حقوقی رایگان در اختیار گذاشته تا موضوعاتی اعم از حقوقی و کیفری را برای شما تا جایی که از اشتباه در آیید ، شفاف سازی نماید .

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.