آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی ارث

مشاوره حقوقی ارث

ارث در لغت , به معنی ترکه و مال است که از متوفی و یا فرد فوت شده باقی می ماند و در اصطلاح عبارت است از انتقال قهری دارایی متوفی به ورثه او.( انتقال قهری، انتقال مال منقول و غیر منقولی است که با فوت دارنده آن به وراث قانونی وی صورت می گیرد )
برای آن که ترکه، بین وارثان تقسیم شود ابتدا باید ترکه تصفیه شود یعنی اموال و حقوق متوفی تعیین شود، و بدهی های متوفی و هم چنین مورد وصیت از ترکه برداشت شود. انتقال ترکه بدون اراده متوفی و ورثه است و بر همین اساس است که آنرا انتقال قهری می گویند,برای اینکه مالی بوسیله ارث از کسی به دیگری منتقل شود موجبات و شرایطی باید موجود باشد و موانعی نیز نباید از انتقال آن جلوگیری کند که نیاز به یک مشاوره حقوقی ارث یا یک وکیل مجرب است . قوانین و مقررات ارث گاهآ ساده و راحت نیست موانع حقوقی بسیار زیادی در میان میباشد که با مشاوره حقوقی میتوانید کمی از آن مقررات را در یابید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست در رابطه با اینکه موسسه حقوقی چیست و وظایف موسسه حقوقی به …

۱۶ نظر

 1. باسلام
  ما ۲ خواهر و ۲ برادر هستیم و پدر م ۲ سال قبل فوت نموده اند و چندین سال قبل از فوت خود تمام اموال خود را که شامل ۲مغازه وچهار اپارتمان میباشد را به نام مادرم نموده اند و گفتند بعد از مرگم اموالم بصورت قانونی بین ورثه تقسیم شود یعنی مادرمان وصی پدرم شدند اما چون برادرانم در مغازه پدری کار میکنند و قبل از فوت پدرحقوق بگیر بوده اند اظهار مینمایند که ما با پدر شریک بوده ایم و ایشان وصیت نموده اند یکی از دو مغازه برای شما پسران و بقیه اموال را هم بعد از مادر تقسیم میکنیم و متاسفانه چون مادرمان نیز کهولت سنی دارند و مورد نفوذ برادران میباشند با انان همراهی میکند لازم به ذکر است ۲ باب از اپارتمانها را مادرمان در زمان حیات پدرم به نام انان انتقال داده است سوال من این است ایا ما میتوانیم اقامه دعوا کنیم که مادرمان وصی پدر بوده و از تقسیم کردن ارث پدری امتناع میکند و ایا وصیت نامه حرفی سنداست یا خیر و اگر مادرمان بقیه اموال را به انان انتقال دهد در صورتی که امانت دار اموال پدر بوده است من و خواهرم راهی قانونی برای اثبات حق خود داریم یا نه البته ماراضی نیستیم که از دست مادرمان شکایت کنیم وایشان از دست ما رنجیده خاطر شود با تشکر

  • با سلام
   سپاس از انتخاب شما جهت مشاوره حقوق رایگان آنلاین
   اگر مدرکی من باب این موضوع دارید میتوانید اقامه دعوی کنید ، در غیر این صورت وصیت نامه حرفی سند نخواهد بود و وصیت نامه باید مکتوب و محضری باشد تا از اعتبار برخوردار گردد.
   اگر مدرکی دارید که نشاندهنده امانت باشد تنها میتوانید با ارائه مدارک قابل استناد جهت دعوی مورد نظر اقدام نمایید و در غیر این صورت دعوا رد میشود.

 2. سلام وقت بخیر اگرخانمی صیغه مردی باشد و اسم آن خانم در شناسنامه مرد ثبت نشده باشد فقط صیغه دائم محضری باشند، پس از فوت مرد ب غیر از مهریه آن خانم ارث هم به آن زن میرسد؟ و اگر آن خانم بچه ای از خودش( از همسر قبلی خودش)داشته باشد به آن بچه هم ارث میرسد؟ اگر مرد قبل فوت مهریه زن را بدهد چطور؟
  باتشکر

 3. سلام
  آیا به خانمی که صیغه دائم باشد و این صیغه ثبت محضری شده باشد ولی اسم آن خانم در شناسنامه مرد ثبت نشده باشد و مرد از این خانم بچه ای داشته باشد که اسم او در شناسنامه ثبت شده، پس از مرگ مرد ارثی تعلق می گیرد؟
  تشکر

 4. باسلام
  ثبت ازدواج موقت(صیغه دائم) دردفتر ثبت ازدواج بدون اجازه و اطلاع همسر اول قانونی می باشد؟ اگر غیرقانونی است چه حقوقی را برای همسر اول به همراه دارد؟

 5. سلام
  آیا وصیت دست نوشته، برای ارث میتواند نافذ باشد؟

 6. باعرض سلام و خسته نباشید پدربزرگ بنده چهل ساله فوت کرده مادربزرگمم هشت سالی هست فوت کرده ولی هنوز اقدامی برای تقسیم ارث صورت نگرفته بقیه وراث نیاز چندانی به ارث ندارن ولی پدر بنده هیچ اموالی نداره و دست تنگه ولی کسی برای تقسیم ملک نمیاد همه بچه ها دورن از هم و املاک هم به اسم پدربزرگ پدرم هست ما چه جوری باید حق خودمونو جدا کنیم و اینکه ما هزینه ی پیگیریاشو نداریم آیا کاره دیگه ای میشه انجام داد

  • با سلام
   برای انحصار وراثت اقدام نمایید و به وراث اطلاع دهید یا از آنان وکالتی جهت انجام کارهای اولیه حصر وراثت دریافت کنید زیرا در آخر وراث را میخواهند، برای موارد حقوقی ارث نیز نیازمند هزینه شدن مبالغی خواهد بود

 7. باسلام .خواهر و داماد اینجانب در صانحه تصادف و دقیقا همزمان فوت کردند و الان دوتا پسر صغیر و یک دختر ۱۷سال تمام(وارد ۱۸سال شده) دارند حساب بانکی آن ها تقریبا ۳۰میلیون هست که ۱۰میلیون وام دارند و یک خانه ۲طبقه دارای سند ثبتی تقریبا به ارزش ۱۴۰میلیون برای آن ها باقی مانده ورثه پدر دامادمان و پدر و مادر اینجانب می باشند که قصد کردن به نفع این ۳ بچه از حقشون گذشت کنند…این خانه چقدر مالیات میگیرد؟؟؟؟؟ آیا اگر قولنامه خانگی یا بنگاهی موجود باشد که این خانه فروخته شده آیا بازهم مالیات تعلق میگیرد …آیا امکانی نیست که بدون کمترین مالیات اموال به نام بچه ها شود.

  • سلام و تشکر از انتخاب مشاوره حقوقی رایگان
   مبلغ مالیات مشخص نیست و باید به اداره مالیات مراجعه کرد ولی امکان دارد معاف از مالیات بشود و در مورد سوال دوم :
   اگر اثبات شود قبل از فوت خانه منتقل شده است مالیاتی اخذ نمیشود.

 8. با سلام
  آيا راهي هست که حسابهاي بانکي که به اسم من هست و يا اسناد ملکي رو بفهمم؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =