آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی ثبت احوال » مشاوره حقوقی تغییر سن

مشاوره حقوقی تغییر سن

مقوله اصلاح سن در ادارات ثبت احوال انجام می شود و درخواستهایی که فقط برای تغییرات بیش از ۵ سال است توسط کمیسیون تشخیص مستقر در ادارات ثبت احوال که متشکل از رئیس ثبت احوال، فرماندار ، پزشک و … است بررسی می شود. از اشخاصی که مواردی همچون اشخاص ۱۸ سال به بالا ,اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند ,پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال یا قیم و وصی برای افراد تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد که خواهان اصلاح تاریخ تولد خود می باشند می توانند برای صدور شناسنامه خود اقدام نمایند . تغییر سن در شناسنامه ممکن است به دلایل مختلفی بوده باشد اصولا اشخاص در صدد می باشند جوان تر از آنچه هستند خود را بنماییانند و یا ممکن است هنگام ثبت سن در شناسنامه توسط مأمور ثبت احوال اشتباهی رخ داده باشد و عدد به اشتباه ثبت شده باشد در این صورت باید مراحلی برایتغییر سن در شناسنامه توسط متقاضی یا وکیل وی طی گردد. مدت زمانی که برای انجام آن به طول می انجامد مابین دو إلی چهار ماه می باشد و این مدت در صورتی است که اتفاق خاصی بوجود نیاید تا روند آن طولانی تر شود که بهترین جلوگیری قبل از اقدام برای طولانی نشدن و حتی کم کردن مدت زمان اخذ وکیل برای این کار و یا مشاوره با مشاوره حقوقی تغییر سن میباشد.بدترین خبر برای متقاضی تغییر سن در شناسنامه مخالفت کمیسیون است.در صورت عدم موافقت كمیسیون با تغییر تاریخ تولد صاحب سند درخواست مجدد فرد متقاضی پذیرفته نخواهد شد. اما یک راه دیگر هم پیش پای متقاضی وجود دارد و آن اعتراض از تصمیم این کمیسیون است. عدالت اقتضا می‌کند که تصمیم هر مرجع قضایی در مرجعی بالاتر مورد بررسی قرار گیرد. تجدیدنظرخواهی و رسیدگی دو مرحله‌ای برای پاسخ دادن به چنین نیازی به وجود آمده است. در این صورت مرجع صالح جهت پذیرش امکان تصحیح یا ابطال این اسناد، هیأت حل اختلاف و دادگاه است.با این توصیفات مشخص است که تغییر سن غیرممکن نمی‌باشد اما شرایط و تشریفات آن دشوار است. این سخت‌گیری برای رعایت نظم در جامعه است.
برای تغییر سن در شناسنامه یکسری شرایطی باید وجود داشته باشد برای مثال اگر متقاضی تغییر سن مدعی شود اختلاف سن واقعی او با سن مندرج در شناسنامه بنابر قانون فوق بیش از پنج سال بوده است باید به کمیسیونی به نام کمیسیون تغییر سن واقع در فرمانداری محل صدور شناسنامه نه محل اقامت خود مراجعه نماید و مواردی دیگر که بهتر است اطلاعات در این باب را از مشاوره حقوقی بگیرید که به اشتباه نیوفتید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

در زمانهای گذشته و یا حتی تا چند وقت پیش ، حساسیتی که امروز برای انتخاب نام و نام خانوادگی وجود دارد ، در میان خانواده‌ها نبود به همین دلیل برخی از واژه‌ها و القاب نامناسب برای افراد برگزیده می‌شد که در بسیاری موارد آن‌ ها تقاضای تغییر آن را داشتند که امکانپذیر نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =