مشاوره حقوقی خیانت در امانت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خیانت در امانت جزء گناهان بزرگ محسوب می شود و در قانون مجازات اسلامی نیز جرم بوده و برای مرتكبان آن مجازات تعیین شده و خسارت زیان دیده نیز می بایست جبران شود ، عدم امانتداری نه تنها از لحاظ فردی خوب نیست بلکه ، امانتداری از منظر اجتماعی نیز حایز اهمیت است، زیرا زمینه اعتماد میان افراد جامعه را فراهم می كند و در واقع لازمه زندگی اجتماعی است و خیانت در امانت موجب خلل وارد کردن در نظم عمومی شده و اعتماد عمومی را تضعیف كرده و به سرمایه اجتماعی لطمه می زند، پس به دلیل اهمیت موضوع، قانون و قانون مندان نیز در این باره به جد برخورد میکنند با متخلفین.خیانت به معنای پیمان شكنی ، نقض عهد،سوءاستفاده از اعتماد و رعایت نكردن امانتداری است. امانت در اصطلاح عبارت از مالی است كه بوسیله یكی از طرفین با عهد و پیمان میان دیگری به دلیل اعتماد ، یا به حكم قانون نزد شخصی باشد
جرم خیانت در امانت در قانون تعریف نشده است، اما حقوقدانان با توجه به مصادیق ذکرشده در ماده ۶۷۳ و ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۵ خیانت در امانت را به عمل عمدی و بر خلاف امانت امین و مطمعـٌا به ضرر صاحب مال تعریف كرده‌اند؛ پس بهتر است که حتمٌا برای جلوگیری از این موارد ضرر و زیان با یک مشاور حقوقی مشورت کنید که با وجود مشاوره حقوقی رایگان که در اختیار شما قرار گرفته این جلوگیری با سهولت قابل انجام است ، همچنین با اخذ وکیل از پیامد های بد ان دور بمانید.
در تعریف جرم خیانت در امانت، خیانت در امانت عبارت است از استفاده کردن ، تصاحب، ویران یا مفقود نمودن توآم با سوء نیت و سواستفاده مالی كه از طرف مالك یا متصرف قانونی به كسی سپرده شده است میباشد و شخص ملزم به باز گرداندن یا به مصرف معین و مشخصی رسانیدن آن بوده است، که با دخل و تصرف و به تاراج بردن ان امانت این را زیر پا گذاشته.
جرم خیانت در امانت ماده ۶۷۴ می باشد. در این ماده آمده است: “هر گاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چك و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وكالت یا هر كار با اجرت یا بی اجرت به كسی داده شده و بنا بر این بوده است كه اشیاء مذكور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی كه آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالكین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محكوم خواهد شد،که پس از تثبیت این جرم فقط به حبس ختم نخواهد شد.”.
برخی عنصر مادی جرم خیانت در امانت عبارت است از موارد ذیل :
استعمال: استفاده كردن از مال مورد امانت جرم است،حال میخواهد اموال باشد یا وجه یا….
تصاحب: یعنی شخص طوری رفتار كند كه دیگران گمان كنند او مالك مال است..
نابود كردن مال مورد امانت، یكی دیگر از موارد خیانت در امانت است یا اسیب رساندن به آن یا گم کردن یا مفقود کردن مال توسط امین حتی اگر مال نابود و تلف نشده باشد و دسترسی مالک به مال امکان پذیر نباشد.
تفاوتی که در جرم خیانت در امانت وجود دارد با دیگر جرمها مثل كلاهبرداری، سرقت و ….نتیجه جرم است ، فقط ضرر به مالك یا تصرف شرط است، حتی اگر خود خائن از مال سود و منفعتی نبرده باشد.
همچنین به طور مثال در كلاهبرداری متهم با تقلب ، مال دیگری را به دست می‌آورد. در صورتی كه در جرم خیانت در امانت زیان دیده در صورت جرم انجام شده ، با میل و رضایت خود مال خود را در اختیار متهم می‌گذارد،که در هر کدام از این جرایم نیاز به ورود یک وکیل و حقوق دان در پرونده است.
شواهد و مدارک دال بر اثبات این جرم حتمآ باید توسط وکیل و مشاوره حقوقی مورد مطالعه قرار بگیرد تا بتوان دفاع لازم از فرد ضرر دیده و محکوم کردن مجرم و به حق رسیدن فرد مورد سوءنیت قرار گرفته در موقع مقرر و بجا انجام شود همچنین نیز میتوانید برای مشاوره حقوقی رایگان با ما تماس بگیرید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.