آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی نفقه

مشاوره حقوقی نفقه

نفقه در ازدواج دایم بر عهده شوهر است، البته در ازدواج موقت به شرط اینکه در عقد ذکر شده باشد نیز میتواند برگردن مرد باشد.نفقه شامل نیازهای معقول و متناسب که با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن سنجیده میشود ، برای زن پس از ازدواج برآورده خواهد شد. که از قبیل مسکن و جایی برای سکنی گزیدن زوج و زوجه، لوازم منزل، غذا و پوشاک ، هزینه های بهداشتی و درمانی و … را باید فراهم کند.زن برای دریافت نفقه در مدت ازدواجشان باید در منزل شوهر زندگی کند (مگر در هنگام عقد، شرط یا توافقی جز این را قید کرده باشند) و در صورتی که زن از زندگی در خانه شوهرش سر باز زند و مکان دیگری مانند خانه پدر و مادرش را برای اقامت انتخاب کند ،مرد نیز میتواند از پرداخت نفقه امتناع کند. در غیر این صورت حتی اگر زن شاغل هم باشد و دارای منبع درآمد، باز هم مرد موظف به پرداخت نفقه است.در کل نفقه حق یک زن است اما اطلاع نداشتن از موارد حقوقی آن موجب خساراتی برای زوج و زوجه میشود ،که ممکن است زنی به حقش نرسد و یا مردی مدتی را پشت میله های زندان بگذراند. پس مطالبه نفقه حق زوجه می باشد و همچنین قبل از آن مشاوره حقوقی نفقه میتواند بسیار به این امر کمک کند. نفقه تنها شامل ایام زوجیت نمیشود.اگر زن و مرد نیز تصمیم به جدایی بگیرند نفقه بعد از طلاق به زن و نفقه به فرزند هم اینجا وجود دارد که باید تا قبل جدایی مشخص شود،که البته نفقه فرزند به سن و حضانت و … طبق شرایط موجود مشخص میشود که اطلاعات حقوقی مختص به خود را دارد. برای مشاوره حقوقی رایگان توسط وکلای خانواده میتوانید با شماره ۴۴۹۵۱۲۹۵ تماس بگیرید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست در رابطه با اینکه موسسه حقوقی چیست و وظایف موسسه حقوقی به …

۵ نظر

 1. با سلام سه ماه پیش در یک دعوای خانوادگی شوهرم من را از منزل بیرون کرد و تاکنون هیچ احوالی از من نپرسیده ما چون فامیل هستیم دو تا از فامیل هایمان خودشان برای آشتی ما پیش قدم شدند و به دنبالم آمدند اما او الکی در دادگاه می گوید خودم آنها را فرستاده ام مادر شوهر و خواهر شوهرم مرا مورد اذیت و آزار قرار می دهند من فقط خانه ای دور از خانه آنها میخواهم نه چیز دیگری ایا دادگاه این حق را به من می دهد؟

  • با سلام
   اگر با خانواده همسرتان در یک خانه زندگی میکنید ، بله میتوانید تقاضای منزل مشترک دهید و در غیر این صورت ، تنها به دلیل نزدیکی منزل مشترک شما و همسرتان به منزل خانواده وی،خیر چنین حقی به شما داده نخواهد شد از سمت مراجع قضایی.

 2. سلام
  پدر من بیماری دوقطبی دارند البته از نوع خفیف ولی همین امر مشکلات زیادی را بوجود آورده ، علاوه بر بد اخلاقی ، کتک زدن ، بد دهنی و بی احترامی ، خیانتهایی که بارها اتفاق افتاده و … کارهای غیر معمول دیگه ای هم زیاد میکنن مثلا یه دفعه میرن ۵۰ میلیون میدن به یکی در صورتیکه رفاه خانواده را تامین نمیکنند و یا خونه را میذارن برای فروش بدون هیچ دلیلی.
  پیش روانپزشک بردیم و از ایشان نوار مغز گرفتن و ثابت می کنه که بیمار دوقطبی هستند.
  سوالم اینه که آیا با همین مدرک میتوانیم به دادگاه مراجعه کنیم تا اختیار اموال ارا ازشون بگیریم اگر نه چه راهی برای بلوکه کردن اموالش می تونیم پیدا کنیم ؟
  برای دادخواست طلاق از طرف مادرم ، با گرفتن تمام حق و حقوق باید چه دادخواستی بدیم؟
  با توجه به اینکه ایشان به مادرم اصلا پولی نمیدن ولی برای خانه خرید میکنند آیا می توانیم دادخواست برای نفقه بدیم یا نه ؟
  ضمنا با توجه به مسائل جنسی که پدرم دارن و آن هم به خاطر بیماری دوقطبی شون هست مدتهاست مادرم تن به رابطه زناشویی ندادند و همین امر سوال برامون ایجاد کرده که آیا نفقه به ایشون تعلق میگیرد یا خیر؟

  • با سلام
   با اثبات مشکل روانی ایشون میتوانید اختیار اموال را از یدشان بیرون آورید البته به شرط اینکه برای دادگاه مشخص شود که این بیماری به ضرر منافع مالی و جانی است.
   در ارتباط با زوجه ، میتوان مطالبه مهریه کرد و اگر بتوان اثبات نمود که زوجه ناشزه نیستند و به دلایلی تمکین نمیکنند که معقول است ، موردی نخواهد بود و میتوان بقیه موارد مانند نفقه و اجرت المثل را نیز درخواست نمود.
   تمامی این موارد منوط به این است که بتوانید مشکل زوج را اثبات و قاضی را مجاب نمایید.

 3. با سلام و ارزوی توفیق روز افزون
  دادگاه برای پدرم حکم حجر صادر کرده است و اکنون اختیارات مالی ندارد قبل از صدور حکم حجر به برادرم یک عدد خودرو و ۳۳ میلیون وجه نقد کمک مالی نموده بود و گفته بود در اینده به من نیز خواهد داد تا عدالت در بین فرزندان رعایت شود
  کمیسیون پزشکی حکم به جنون ادواری نموده است ، این یعنی پدرم در مقطع زمانی خاصی می تواند تصمیمات مالی اتخاذ نماید ؟
  در صورت مثبت بودن جواب میشود در خواست تشکیل کمیسیون پزشکی داد تا در صورت نبود جنون در زمان برگزاری کمیسیون ثمن پرداختی به برادرم را به من نیز بدهد تا مشکل حقوقی پیش نیاید.
  و من الله توفیق

  • با سلام و سپاس از استفاده شما از مشاوره حقوقی رایگان
   ایشان با وجود حجر باید قیمی برای کارها و تصمیمات خود داشته باشند
   موضوع تشکیل کمسیون جدا است از قولی که به شما داده بودند،درخواست مجدد بدهید اگر رفع حجر شود ، می توانید با پدرتان بر سر این موضوع به نتیجه برسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =