آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی وصول مطالبات

مشاوره حقوقی وصول مطالبات

مطالبات معوق (مطالباتی که به تآخیر افتاده است) ممکن است به دو دلیل اتفاق افتد؛ مواردی که تحت اراده خود است و مواردی که بسته به شرایط اقتصادی و تغییرات نرخ،تورم و…میباشد. در مقررات ما جایگاه چک، سفته و برات به درستی تعیین نشده و همین امر موجب شده که مردم با صدور چک‌های مدت‌ دار یا صدور چک به عنوان تضمین، از این سند تجاری به جای سفته استفاده کنند، یعنی چک‌هایی صادر می‌شود که اساسا قرار نیست پرداخت شود. لازم است هر یک از اسناد تجاری اعتبار شایسته خود را بیابد و برای سفته ضمانت اجرای بهتری در نظر گرفته شود تا افراد برای هر معامله‌ای از چک استفاده نکنند.
چک وسیله پرداخت، سفته وسیله کسب اعتبار و برات (برات نوشته‌ای است که به‌موجب آن شخصی به شخص دیگر امر می‌کند مبلغی در وجه یا به حواله‌کرد شخصی ثالثی در موعد معینی پرداخت کند.)برای هر دو منظور است. لذا قوانین و مقررات نیز باید بر همین مبنا تدوین شوند که اهمیت و مقررات ویژه ای دارد که برای اطلاعات بیشتر میتوانید از مشاوره حقوقی رایگان بهره مند شوید.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست

موسسه حقوقی چیست در رابطه با اینکه موسسه حقوقی چیست و وظایف موسسه حقوقی به …

۸ نظر

 1. با سلام میخواستم بپرسم بنده از سال ۱۳۷۶ مبلغ ۵۰ هزار تومان به تعاونی مسکن اداره بدهکارم . این مبلغ به نرخ الان ۱۳۹۶ چقدر میشود که باید بپردازم

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  پدر بنده در سال ۸۴ اقدام به خرید یکدستگاه خودرو به ارزش ۱۱٫۴ میلیون، با وام ۷میلیونی و با سود سالیانه ۲۴% از شرکت لیزینگ ایرانخوردو می نماید. (در هنگام تحویل خودرو از بابت تضامین بازپرداخت اقساط، چک و سفته هرکدام بمبلغ ۱۲٫۷ میلیون و جمعاً بمبلغ ۲۵٫۴ میلیون دریافت می گردد.)
  متاسفانه چند ماه بعد پدرم مورد کلاه برداری قرار می گیرد و دچار ورشکستگی مالی می گردد. بطوریکه پس از پرداخت تنها ۳ قسط، از پرداخت مابقی اقساط خودرو عاجز می شود. بدنبال این واقعه و پس از معوق شدن حدود ۲۸ قسط پدرم در سال ۸۶ شخصاً چندین بار به شرکت لیزینگ مراجعه و کتباً درخواست عودت خودرو به شرکت جهت فروش و تسویه حساب مبلغ وام را می نماید، اما مسئولین مربوطه نسبت به مساله بازپس گیری و فروش خودرو تفره رفته و ایشان را متقاعد می کنند که انشاله مشکلات حل می شوند و تا زمان حل مشکلات، چکی مدت دار بمبلغ ۸٫۶ میلیون از بابت تسویه و جریمه دیرکرد اقساط معوقه در وجه شرکت از ایشان دریافت می کنند.
  چندی بعد بدلیل فشارهای روحی و مالی ناشی از ورشکستگی، پدرم دچار سکته قلبی شده و زمین گیر میشود و مشکل بدهی به لیزینگ نیز تا به امروز ادامه پیدا می کند.
  بدلیل کهولت سن پدرم (۸۲ سال) و سخت تر شدن مریضی ایشان در صدد آن برآمدم که نسبت به پیگیری این مورد و تسویه حساب خودرو مربوطه اقدام نمایم که خدای ناکرده مدیونی در این دنیا و آخرت بر گردن پدرم باقی نماند.
  لذا چند روز پیش جهت تسویه داوطلبانه به شرکت لیزینگ مراجعه کردم و با یک صورتحساب حدوداً ۵۲ میلیون تومانی مواجه شدم که با توجه به اینکه طرح بخشودگی جرائم تا تاریخ ۲۷ خرداد وجود داشت، با تخفیفی حدود ۱۵۰% بقول کارشناس شرکت و با مبلغ حدوداً ۳۱ میلیون تومان تسویه حساب کامل خودرو یاد شده مقدور است. (لازم بذکر است طی این مراجعه متوجه شدم که شرکت یاد شده در سال ۹۲ از طریق شورای حل اختلاف روی تضامین پدرم اقدام نموده و حکم توقیف خودرو صادر گردیده است.)
  از آنجایی که در حال حاضر ارزش خودرو یاد شده حدوداً ۱۲-۱۳ میلیون می باشد و از زمان تحویل خودرو نیز ۱۲ سال می گذرد و با توجه به اینکه شرکت لیزینگ مبلغی معادل ۵ برابر باقی مانده اصل وام (۶٫۳ میلیون تومان) جهت تسویه حساب طلب می نماید که به نوعی نزول و ربا می باشد، لطفاً راهنمایی بفرمایید آیا از نظر شرعی و قانونی راهی وجود دارد که بتوانم بواسطه آن این مبلغ را کاهش دهم و از پرداخت این سود گزاف و غیر اخلاقی، بپرهیزم؟
  پیشاپین از بذل عنایت شما کمال سپاسگزاری را می نمایم.

 3. با سلام
  لطفا درخصوص موضوع ذیل متنی که برای تنظیم اظهارنامه لازم است را به اینجانب اعلام بفرمایید:
  اینجانب در سال ۹۲ یکی از آشنایان از بنده درخواست مبلغ ۶ میلیون تومان پول بعنوان قرض نموده که اینجانب این مبلغ را در سه مرحله بصورت ذیل واریز کردم
  ۱- تاریخ ۹۲/۷/۶ مبلغ یک میلیون تومان به شماره کارت فرد مورد نظر
  ۲- تاریخ ۹۲/۷/۷ مبلغ دو میلیون تومان به شماره کارت فرد مورد نظر
  ۳- تاریخ ۹۲/۷/۱۲ مبلغ سه میلیون تومان دیگر را ایشان شماره کارت مادرشان را داده و گفتند سه میلیون تومان دیگر را به کارت مادرشان واریز کنم و من هم این کار را انجام دادم
  در حال حاضر پرینت واریزی سه مبلغ فوق را دارم و برای دریافت پولم خواستم ابتدا از طریق ارسال اظهارنامه اقدام نمایم لطفا متنی را که برای تنظیم اظهارنامه برای موضوع فوق لازمه به اینجانب بفرمایید تا آنرا اقدام نمایم و ضمنا اگر پیشنهادی درخصوص چگونگی دریافت طلبم دارید محبت بفرمایید راهنمایی کنید
  با تشکر فراوان

 4. احتراما: در یک محله در نمک آبرود شمال با ۱۸۴ قطعه زمین که تاکنون ۱۴ واحد ویلا در آنها ساخته شده و بقیه به صورت قطعات ۴۰۰ متری تفکیک شده با سند رسمی می باشند. حدود سی درصد از مالکان نه شارژ ماهانه ۱۰۰ هزار تومانی مصوب هیات مدیره را می پردازند و نه برای آبادانی زمینها از جمله محوطه سازی و آسفالت، مبلغ ۶ میلیون تومان که مصوب هیات مدیره است را می پردازند. لطفا بفرمایید با اینگونه مالکان چگونه می توان قانونی برخورد کرد؟ و هیات مدیره حق جریمه کردن آنها را دارد؟ گردش کار چگونه باید باشد؟ قبلا از راهنمایی شما کمال تشکر را دارد. با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 16 =