مطالبه مهریه بعد از طلاق

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یکی از بیشترین مواردی که ما در مشاوره حقوقی خانواده ، با آن روبه رو هستیم ، سوال در ارتباط گرفتن مهریه ولی بعد از طلاق است.

در این موارد که گفته میشود ، باید از قوانین مهریه مطلع بود ،  چون گاهأ شنیده میشود که میتوان درخواست مطالبه مهریه بعد از طلاق را داد و برخی دیگر میگویند که نمیشود چنین چیزی را درخواست کرد.

در این میان است که دودستگی و مواردی که آدم را به اشتباه میکشد ، پیش می آید ، یکی از مهمترین اصل این موضوع این است که حتمأ از شرایط و نوع طلاق ( طلاق توافقی یا چه نوعی از طلاق های یکطرفه ) مطلع باشید که مشاوره حقوقی با توجه به توضیحات میتواند برایتان مشخص سازد که از چه نوع و به چه صورت خواهد بود.

بنابراین حتمأ از فردی حقوقی و آشنا به قوانین جواب سوال خود را بگیرید تا مسیری را با گذاشتن وقت و هزینه به اشتباه طی نکنید.

تفاوت های طلاق را در مشاوره حقوقی طلاق برایتان شرح داده بودیم ، اما در اینجا توضیح خواهیم داد که بعد از طلاق رجوع به مهریه چگونه خواهد بود.

در طلاق بائن در زمان عده زن می تواند به مال بخشيده شده اش رجوع كرده و آن را از همسرش مطالبه نمايد ولی با اين رجوع ، نوع طلاق از بائن به رجعی تغيير پيدا می كند. يعني به محض رجوع زن ، نوع طلاق رجعی شده و مرد نيز می تواند متقابلأ به زوجيت خود رجوع نموده و رابطه زناشويی را مجددأ از سر گيرد. 

همانطور كه عنوان شد اين رجوع به مال مورد بخشش بايد در زمان عده اتفاق بيفتد بنابراين خانمهايی كه عده ندارند پس حق رجوع به مهريه بخشيده شده را هم ندارند. مثلأ دختران باكره ای كه قبل از نزديكی از شوهر جدا می شوند يا زنان يائسه كه عده ندارند ، بعد از طلاق توافقی حق رجوع به مهريه را نيز ندارند. 

سوالی كه ممكن است در ذهن خیلی افراد را به خود مشغول کند ، اين است كه با توجه به اينكه رجوع به مهريه و رجوع به بخشش بايد هر دو در زمان عده انجام گيرد ، برخی ، با ترفندی اين رجوع خود به مهريه بخشيده شده را به روزهای پايانی عده موكول كنند به نحوی كه شوهر از آن با خبر نشده يا اگر باخبر می شود فرصت رجوع به زندگی را در زمان عده از دست بدهد. در اينجا بايد گفت رجوعی كه زن به بخشش خود می كند بايد در زمانی باشد كه مرد نيز امكان رجوع به زوجيت را داشته باشد . در غير اين صورت رجوع زوجه نيز بی اثر است.

موسسه حقوقی ما به شما پیشنهاد میکند حتمأ در ارتباط با مسائل حقوقی ، اخذ وکیل کنید ، همچنین ما میتوانیم با داشتن وکلای متخصص و ارائه مشاوره حقوقی رایگان  بهترین و ساده ترین کمک . همیار برای شما باشیم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.