آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی خانواده » مهریه عندالاستطاعه در طلاق
طبق مقالات گذشته که بسیار درباره دعاوی خانواده نوشته شده بود ، تا کنون متوجه شده ایم که می‌دانید مهریه‌ ی مندرج در سند رسمی و حتی در سند عادی ازدواج ، دین مسلم زوج است که مشاوره حقوقی خانواده برای شما توضیح خواهد داد که این اسناد عادی و رسمی به چه اسنادی میگویند.

مهریه عندالاستطاعه در طلاق

طبق مقالات گذشته که بسیار درباره دعاوی خانواده نوشته شده بود ، تا کنون متوجه شده ایم که می‌دانید مهریه‌ ی مندرج در سند رسمی و حتی در سند عادی ازدواج ، دین مسلم زوج است  که مشاوره حقوقی خانواده برای شما توضیح خواهد داد که این اسناد عادی و رسمی به چه اسنادی میگویند.

حال در باب مهریه ، در صورتی که عندالمطالبه باشد، زوجه هر زمان که بخواهد حق مطالبه دارد و اگر زوج از پرداخت آن امتناع کند، زوجه می‌تواند به طریق تقاضای  قانونی ، درخواست مطالبه‌ مهریه را تقدیم محاکم ‌کند.

چنانچه زوج دارای اموالی باشد ، مهریه از محل اموال ، تأمین و در غیر این‌صورت بایستی به صورت اقساط پرداخت شود ، مشاوره حقوقی مهریه این نکته را یادآوری میکند که البته برای اقساطی شدن نیازمند حکم قانونی و تحقیق قاضی میباشد.

البته اگر زوج ،با اثبات مدارک ، معسر کامل باشد ، یعنی ناتوان از پرداخت حتی به اقساط ، دراین صورت تا زمان رفع اعتبار و تنگدستی زوج ، پرداخت مهریه معلق می‌ماند.

به عنوان مثال برای گرفتن مهریه در ابتدا ، در زمان فوت همسر يا هنگام طلاق ، تنها در صورتی زن به حق مهريه خود می رسد که بتواند استطاعت مالی مرد را ثابت کند ، البته در صورتی که طلاق توافقی صورت گیرد ، مسائلی از این قبیل نیز مشخص میشود و زنیا مرد بر سر مهریه به توافق خواهند رسید.

مشاوره حقوقی مهریه عندالاستطاعه را بر اين اساس ، در اختلافات و مشکلاتی که بين زوجين پيش می آيد در صورت مهريه عندالاستطاعه قاضی نمی تواند تصميم بگيرد ، نوع مناسبی از مهریه که پشتوانه زن است نمیداند.

اشکال ديگر این قانون اين است که به محض انعقاد عقد بين زوجين مهريه به ملکيت زوجه در نمی آيد اما در مهريه عندالمطالبه به محض انعقاد عقد، مهريه به ملکيت زوجه می رسد.

مهریه عندالاستطاعه در طلاق  و در صورتی که طلاق توافقی نباشد ، دادخواست مهریه به حالت معلق باقی خواهند ماند تا زوجه بتواند از شما مالی را معرفی کند لذا در صورتیکه زوج مالی نداشته باشد و قصد طلاق داشته باشد ملزم به پرداخت مهریه عند الاستطاعه نمیباشد.

 

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

بذل مهریه

بذل مهریه

بذل مهریه همانطور که مشخص شده بذل مهریه به معنای بخشیدن مهریه می باشد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 1 =