آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » مهلت برگشت زدن چک
مهلت برگشت زدن چک را اگر از مشاوره حقوقی وصول مطالبات بپرسید ، قطعأ به شما خواهد گفت که ظرف مهلت 15 روز از تاریخ صدور چک نبست به اخذ گواهی عدم پرداخت و مهلت 1 سال بعد از صدور گواهی برای اقامه دعوا در دادگاه علیه ظهرنویس مهلت خواهید داشت ولی به این راحتی ختم ماجرا نخواهد بود. قانون صدور چک ، مهلت شکایت کیفری علیه صادرکننده چک 2 دوره 6 ماهه می باشد. منظور از این دو دوره، ابتدا حداکثر تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور چک است که دارنده چک می تواند آن را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت دریافت کند.

مهلت برگشت زدن چک

مهلت برگشت زدن چک را اگر از مشاوره حقوقی وصول مطالبات بپرسید ، قطعأ به شما خواهد گفت که ظرف مهلت ۱۵ روز از تاریخ صدور چک نبست به اخذ گواهی عدم پرداخت و مهلت ۱ سال بعد از صدور گواهی برای اقامه دعوا در دادگاه علیه ظهرنویس مهلت خواهید داشت ولی به این راحتی ختم ماجرا نخواهد بود.

قانون صدور چک ، مهلت شکایت کیفری علیه صادرکننده چک ۲ دوره ۶ ماهه می باشد. منظور از این دو دوره، ابتدا حداکثر تا ۶ ماه پس از تاریخ صدور چک است که دارنده چک می تواند آن را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت دریافت کند. پس اگر در این مدت، دارنده چک آن را به بانک ارائه نداده و مقدمات شکایت را فراهم نکند، این مهلت از بین می رود و دیگر قابل تعقیب کیفری نیست، البته مشاوره حقوقی چک در این ارتباط راحت تر میتواند کمک کند ، تمام مسائل گفته شده فوق و در ادامه را آنطور که باید توضیح میدهد.

۶ ماه دوم از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت است، بدین منظور که اگر دارنده چک در مهلت ۶ ماه پس از تاریخ صدور، چک را به بانک برده و در صورت نبود وجه نقد در حساب، آن را برگشت زده و گواهی عدم پرداخت از طرف بانک صادر شود، از این تاریخ وی نیز ۶ ماه وقت رسیدگی کیفری در محاکم دادگستری را خواهد داشت؛ ولی اگر دارنده چک در مهلت های یاد شده، اقدامی نکند، دیگر امکان شکایت کیفری و محکوم کردن صادرکننده چک به مجازات هایی که در قانون ذکر شده است، وجود ندارد و می توان از طریق طرح دعوای حقوقی و تقدیم دادخواست به دادگاه صالح تنها به طلب مادی و خسارت های وارده دست یافت که این امر مستلزم جریان طولانی دادرسی است و دارندگان چک بی محل تمایل چندانی به استفاده از آن را ندارند.

برای مثال تاریخ صدور چکی ۹۵/۱/۱۰ است، دارنده چک برای تعقیب کیفری فقط ۶ ماه فرصت دارد که چک را برگشت بزند؛ یعنی تا تاریخ ۹۵/۷/۱۰ حال اگر در این مدت چک را برگشت زد، می تواند تا ۶ ماه پس از این تاریخ (برگشت زدن چک یا دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک) به مراجع قضایی برود و اقامه دعوای کیفری کند؛ اما اگر تا تاریخ ۹۵/۷/۱۰ چک را برگشت نزند، دیگر نمی تواند تقاضای تعقیب کیفری کند و از مهلت ۶  ماه دومی استفاده کند.

بهترین راه در نظر گرفتن و اخذ یک وکیل مناسب است که با تمام مسائل وصول مطالبات آشنایی داشته باشد.

همچنین مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما میتواند در این راستا کمک کند با داشتن کارشناسان مجرب و وکلای متخصص در خدمت عموم میباشد.

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

یک نظر

  1. ممنون از راهنمایی هاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 5 =