آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی ثبت احوال » هزینه تغییر نام خانوادگی
طبق اطلاعات داده شده توسط مشاوره حقوقی ثبت احوال ، قوانینی برای تغییرات شناسنامه وجود دارد که قوانین تغییر نام یکی از معمولیترین و به ظاهر ساده ترین میباشد اما این تغییر نام کوچک بدون هیچ گونه قاعده عقلانی و صرفأ از روی هوی و هوس قابل پذیرش نیست.

هزینه تغییر نام خانوادگی

طبق اطلاعات داده شده توسط مشاوره حقوقی ثبت احوال ، قوانینی برای تغییرات شناسنامه وجود دارد که قوانین تغییر نام یکی از معمولیترین و به ظاهر ساده ترین میباشد اما این تغییر نام کوچک بدون هیچ گونه قاعده عقلانی و صرفأ از روی هوی و هوس قابل پذیرش نیست.

مثلأ ممکن است بدهکار یا مجرم با تغییر نام کوچک خود کوشش کند هویت اصلی خویش را مخفی نگاهدارد تا بستانکاران یا قانون نتوانند به او دسترسی پیدا کنند. بنابراین تغییر نام کوچک هم مانند تغییر نام خانوادگی نباید آزاد باشد.

گاهأ نفعی در این موارد خواهد بود که اقدام به این تغییرات مینمایند ، البته نفع اعم از نفع مادی و معنوی است و کسی که نفعی معنوی در تغییر نام کوچک میبرد ، چنانکه نام کوچک او مستهجن و ناپسند و موجب شرمندگی او در بین مردم باشد ، می تواند تغییر آن را از دادگاه بخواهد.

در اینجا مشاوره حقوقی تغییر نام و نام خانوادگی این جمله را تکمیل میکند و عنوان میکند که انتخاب اسامی که موجب هتک حیثیت و مقدسات اسلامی باشند، عناوین کشوری و القاب ، نامهای زننده و مستهجن ، نامهای نامتناسب با جنس، نام‌های معرف صفات دارای سرزنش و برخلاف با ارزش‌های والای انسانی ، نام‌هایی که موجب تحقیر اشخاص می‌شود یا دارای معنای لغوی که در جامعه قابل پذیرش نباشد ممنوع است و قانون تغییر آنها را جایز دانسته است.

در این موارد همه اشخاص بالای ۱۸ سال خودشان و در مورد افراد زیر ۱۸ سال، پدر یا جد پدری با ارایه شناسنامه خود (برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال)، سرپرست قانونی یا قیم ، برای افراد صغیر ، با ارایه مدارک مستند که سمت و نسبت او احراز شده باشد ، می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغییر نام اقدام کنند.

پیش از این فرایند تغییر نام کوچک تنها با ارائه دادخواست توسط وکیل  و رجوع به دادگاه امکان‌ پذیر خواهد بود که این پروسه کمی زمانگیر میشود مخصوصأ اگر وکیل مسلط به این کار همراه فرد نباشد، همچنین مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما باداشتن اطلاعاتی وسیع در این باره میتواند برای شما تفهیم کند که ممکن است با چه مشکلاتی مواجه شوید.

هزینه تغییر نام خانوادگی به ثبت احوال و تعرفه هایش بستگی دارد ، در حال حاظر اطلاعاتی در ارتباط با این موضوع در سایت های رسمی اداره ثبت احوال قرار داده اند.

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

شرایط تغییر نام های مذهبی

در میان متقاضیان برای تغییر نام که به ثبت احوال مراجعه میکنند ، تغییر نام افرادی هم هستند که نام مناسبی دارند، اما بنا به دلایلی سازمان ثبت احوال با تغییر نام این افراد موافقت می کند. مشاوره حقوقی ثبت احوال در ارتباط با این موضوع که برخی اسم هایی که حتمأ معنای بدی را ندارند و میتوانند تغییر نام دهند ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + سه =