آخرین خبرها
خانه » مشاوره حقوقی دعاوی حقوقی » وصول مطالبات معوق
با توجه به مفاهیم مالی و نیاز تکمیل طرح‌های نیمه تمام و سرعت در سرمایه در گردش و وصول مطالبات خود سیاست‌گزاری‌هایی را اتخاذ کرده تا معوقات بانکی کاهش یابد و در همین راستا بدهی‌های خود به بانک مرکزی را کاهش دهد. وصول اقساط قطعا باعث سرعت گردش پول و چرخه تولید بیشتر خواهد شد،البته مطالبات معوق تسهیلات خرد و قرض الحسنه بسیار کم است چرا که میزان اقساط پایین است اما مطالبات واحدهای تولیدی و شرکت‌ها بیشتر است

وصول مطالبات معوق

با توجه به مفاهیم مالی و نیاز تکمیل طرح‌های نیمه تمام و سرعت در سرمایه در گردش و وصول مطالبات خود سیاست‌گزاری‌هایی را اتخاذ کرده تا معوقات بانکی کاهش یابد و در همین راستا بدهی‌های خود به بانک مرکزی را کاهش دهد.
وصول اقساط قطعا باعث سرعت گردش پول و چرخه تولید بیشتر خواهد شد،البته مطالبات معوق تسهیلات خرد و قرض الحسنه بسیار کم است چرا که میزان اقساط پایین است اما مطالبات واحدهای تولیدی و شرکت‌ها بیشتر است که مطابق برنامه اجرایی تصمیم گرفته و فرصت مناسب در اختیار تسهیلات گیرندگان داده می‌شود.

مشاوره حقوقی وصول مطالبات میتواند جهت مشاوره اطلاعات زیادی در اختیارتان بگذارد.

انواع مطالبات را در مرحله اول باید بدانیم :
مطالبات جاری : مطالباتی كه از سررسيد آن‌ها بيش از ۲ ماه نگذشته باشد.
مطالبات غير جاری : شامل مطالبات سررسيد گذشته، معوق و مشكوك الوصول
مطالبات سررسيد گذشته : مطالباتی كه از تاريخ سررسيد بدهی و يا تاريخ قطع بازپرداخت اقساط آن بيش از ۲ ماه گذشته و از شش ماه تجاوز نموده است.
مطالبات معوق : مطالباتی كه بيش از شش ماه و كمتر از هجده ماه از تاريخ سررسيد و يا از تاريخ قطع بازپرداخت آن سپری شده است.
مطالبات مشكوك الوصول : مطالباتی كه بيش از ۱۸ ماه از تاريخ سررسيد و يا از تاريخ قطع بازپرداخت آن سپری شده است.
مطالبات سوخت شده : آن بخش از مطالبات موسسه/اعتبار/كد صرفنظر از تاريخ سررسيد به دلايل مختلف از قبيل فوت و يا ورشكستگی بدهكار و يا علل ديگر قابل وصول نبوده و با رعايت ضوابط مربوط به عنوان مطالبات سوخت شده تلقی مي‌شود.
در واقع کمیته‌ای که برای هر استان تشکیل می‌شود با شناسایی وضعیت صنعت و مسائل اقتصادی کشور نسخه‌ای ویژه برای وصول مطالبات معوق آن واحدها می کند.

( هرگاه پرداخت بدهی بدهكاران ۱۸ ماه به تاخير بيفتد آن را معوقه می نامند.)

طلب كه متقابلأ تعهد معوق مشتری محسوب مي شود و در لغت به معني خواستن و معوق به معنای عقب افتاده و در عرف بانكداری مطالبات، به خواسته های بانك از مشتريان بابت تسهيلات اعطايی و معاملات و خدمات انجام شده اطلاق و در دو شكل متفاوت مطرح است.

اگر با مشاوره حقوقی موسسه حقوقی ما استفاده کنید تصمیم و روند درست را خوهبد ذفت

 

درباره‌ی مشاور حقوقی رایگان

همچنین ببینید

سهم الارث

سهم الارث

سهم الارث سهم الارث یکی از موارد قانونی و حقوقی است که ممکن است روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هجده =