کلاهبرداری چیست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مقدمه کلاهبرداری جرمی است که در اثر تحولات اجتماعی پدید آمده در جوامع و ماشینی شدن امرو توسعه پیدا کرده است و انتشار آن به بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد که تا امروز پیشرفت های زیادی کرده است .

کلاهبرداری به معنای بردن مال دیگری از طریق یا وسیله توام با سوء نیت با نقشه قبلی یا وسایل متقلبانه است و کلاهبردار نیز فردی است که با فریب طعمه خود به شکار مال او می‌پردازد و برای فریب دادن او ، حیله‌هایی را به کار می‌بندد .

کلاهبردار با انجام پروسه متقلبانه ، صحنه‌سازی و پشت هم‌اندازی موجب اغفال طرف مقابل می‌شود و به واسطه اغفال مالک می‌تواند مال او را در اختیار خود بگیرد.

از این نظر است که در کلاهبرداری ، فردی که مورد کلاهبرداری واقع شده است، مال خود را با رضایت در اختیار کلاهبردار قرار می‌دهد و این وجه متمایزکننده این جرم از سایر جرایم علیه اموال است البته با مشاوره حقوقی تفکیک جرائم برایتان خیلی راحت تر خواهد بود.

به موجب قانون، کلاهبرداری از جرایم عمومی است که بدون شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب است و در صورت گذشت شاکی، تعقیب یا اجرای حکم متوقف نمی­ شود. همچنین این جرم از جمله جرایمی است که قابل گذشت نیز نمی­ باشد و حتی در صورت گذشت شاکی، تأثیری در اصل موضوع نداشته و در نتیجه حکم صادره باید اجرا شود.

پس تا کنون با توجه به مقاله های قبل و تعریف کلاهبرداری در قانون متوجه شده ایم که کلاهبرداری چیست و ناگفته نماند طبق قانون ‌در صورتی که شخص مرتکب جرم بر خلاف واقع ، عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمان‌ها یا مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت ، شرکت‌های دولتی ، شهرداری‌ها  و به طور کلی قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومی اتخاذ کرده یا اینکه ‌جرم با استفاده از تبلیغ عامه از طریق وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجله یا نطق و سخنرانی در مجامع یا انتشار آگهی چاپی یا خطی ‌صورت گرفته باشد یا مرتکب از کارکنان دولت ، مؤسسات و سازمان‌های دولتی یا وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی یا به طور کلی از ‌قوای سه‌گانه و نیز نیروهای مسلح و مأمورین به خدمت عمومی باشد، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، از ۲ تا ۱۰ سال و انفصال ابد (سلب شدن کامل از کار به مدت نامحدود ) از خدمات ‌دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‌شود.

جرم کلاهبرداری،یک عنصر روانی دارد. از عنصر روانی، تحت عنوان سوء نیت یاد می‌شود. سوء نیت بر دو نوع سوء نیت‌ عام و سوء نیت خاص تقسیم می‌شود.

سوء نیت عام در جرم کلاهبرداری این است که مرتکب قصد ارتکاب اعمال مادی فیزیکی ذکرشده را داشته باشد، یعنی با استفاده و واسطه وسایل متقلبانه، باشد.سوء نیت خاص نیز به معنای داشتن قصد بردن مال غیر از سوی مرتکب جرم است.اینکه حال جرم در چه صورت شامل این موارد میشود را باید نوع چگونگی جرم رخ داده شده را برای مشاوره حقوقی کلاهبرداری عنوان کند در این راستا کمک شود.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.